| aviii a întrebat:

Hey all. Este o intrebare tampita, dar ma plictisesc. cum se numeste jocul acela in care zici "este ora 'x', omu' negru n-a venit"? Si daca imi puteti spune si cum era tot.laughing M-am amuzat tare intr-o vacanta de jocul asta. Fundițăhappy

Răspuns Câştigător
| CaptainPanda a răspuns:

Se numeste Omul Negru. Dintr-un grup de copii se alegea "Omul Negru". El statea la distanta de grup si numea un sfetnic cu care stabilea o ora (de ex. ora 3). Sfetnicul facea parte din grup si canta impreuna cu ceilalti copii cu care se tinea de mana si toti se roteau incet in cerc:
"Ora 1 a sosit/Omul Negru n-a venit; Ora 2 a sosit/Omul Negru n-a venit; Bate ceasul ora 3... Omul Negru a venit".
Cand se ajungea la ora stabilita, Omul Negru venea in fuga si toti se imprastiau. Cel care era prins urma sa fie Omul Negru.

4 răspunsuri:
| Vvistula a răspuns:

Se numeste omul negru dar nu mai stiu cum se joaca

| aviii explică (pentru Vvistula):

Dap, era si normal. ma intereseaza mai mult cum se joaca. happy

| Vvistula a răspuns:

Pai se face unul omul negru si spunea la ce ora vine si se canta ora 1 a venit, omul negru nu a venit si tot asa pana venea ora omului negru care venea si alerga pe restul si pe cine prindea, ala devenea omul negru tura urmatoare