| anonim_4396 a întrebat:

Imi puteti spune ce viseaza oamenii care s-au nascut orbi?

4 răspunsuri:
| BRG a răspuns:

La blonde pe tocuri cui cu vîrf ascuțit

| BRG a răspuns:

De ce dai stupid, așa întrebări așa răspunsuri ce vrei? Întreabă medicii.

| anss23 a răspuns:

S-a stabilit că cei născuţi orbi nu visează în imagini. Cei care au orbit înainte de a împlini cinci ani au foarte rar imagini în visele lor. În schimb, dacă şi-au pierdut vederea între cinci şi şapte ani pot să reţină anumite imagini, care apar şi în vise.
Cei care au orbit după şapte ani continuă să vadă în vise, dar în timp scad claritatea imaginilor şi frecvenţa cu care apar ele.
Dacă te-ai născut orb nu visezi în imagini, dar dacă ai orbit în cursul vieţii poţi să vezi în vise unele obiecte sau persoane cunoscute.
"Visez ca şi cum aş putea să văd, inclusiv în culori. Feţele oamenilor pe care i-am cunoscut după ce am orbit îmi apar neclare sau pur şi simplu îmi imaginez cum ar putea arăta. Pentru mine, mama va arăta mereu ca la 30 de ani", spune pe siteul Answer Bag, o femeie care a orbit în cursul vieţii.
Visele orbilor sunt bazate pe experienţele avute în stare de veghe. Chiar dacă nu vad, orbii cunosc lumea din jurul lor prin sunete, mirosuri, gusturi, forme. Exact din aceste senzaţii sunt compuse şi visele lor. Studiile au arătat că visele celor care văd sunt compuse aproape exclusiv din imagini. Mai puţin de 1% dintre noi au, în vis, senzaţii olfactive, auditive sau tactile.

| Mangustă a răspuns:

Unii viseaza (in alt sens) sa ajunga pictori si reusesc! http://creativemonkeyz.com/la-cafea/arta-lui-esref-armagan/