| eljefe a întrebat:

Cum viseaza oamenii orbi?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Este o intrebare interesanta!
Am avut ocazia sa stau de vorba atat cu orib din nastere, cat si cu orbiti ulterior.
Orbii din nastere relatau "vise" palpabile, deseori ca se lovesc, gresesc drumul sau cad intr-o groapa. Fara imaginea acestora, doar conform perceptiilor proprii.
Cei care au devenit orbi mai tarziu, relateaza si vise cu imagini, asemanator noua, dar si "perceptii" asemanatoare orbilor din nastere.
Parerea mea despre vise este urmatoarea: visele sunt proiectate de creier, in timpul somnului, cand creierul face "intretinerea", sortarea si stocarea informatiilor. Visele sunt acele informatii care necesita in plus interventia constientului logic, fara care creierul nu-l stie administra si stoca corect.
Ca urmare, deoarece orbii percep mai mult "palpand" imprejurimea, in "vise" le vor aparea aceste perceptii, dand impresia experientei originale.

8 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Orbii din nastere nu pot visa cu imagini vizuale.Am citit undeva ca oamenii care orbesc in timpul vietii (nu se nasc cu acest defect) pot vedea imagini in timpul viselor. Oamenii care se nasc orbi nu pot distinge imagini, insa au vise care creaza senzatii bazandu-se pe simturi precum auz, miros, atingere.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Daca s-au nascut asa, viseaza sunetele - nu ma itrebati cum sau ce, asa mi-a raspuns si mie cineva mai avizat! Daca tragedia e mai tarzie, vezi cazul Andrea Bocceli, dupa ce cunosc deja realitatea, normal ca viseaza ca toti!

| ShaKuri a răspuns:

NU stiu raspunsul. Dar e cea mai interesanta intrebare pe care am citit'o pe site'ul asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omeni ori viseaza ca toti ceilalti oameni chiar daca sunt orbi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La o emisiune tv un baietel orb din nastere a spus:"Cand e intuneric, nu exista lumina". Deci visele lor sunt lumini si umbre si doar niste pete colorate. Cei care au orbit pe parcurs mai "vad" diferite imagini in vise.Doar atat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In somn.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce intrebare buna...Nici nu m-am gindit niciodata la asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O consider intrebarea anului, niciodata nu m-am gandit la asa ceva, cand am vazut intrebarea m-am bucurat pentru ca m-am gandit ca un orb vede in vis, ce frumos putea fi pentru un orb, sa vada macar in vis.NU M-AM GANDIT NICIODATA LA ASA CEVA!