| anonim_4396 a întrebat:

Ce viseaza oamenii orbi din nastere?

Răspuns Câştigător
eileen
| eileen a răspuns:

Interesanta intrebare...si eu ma intrebam adesea cum gandesc oamenii orbi, cum interpreteaza lucrurile...am vazut un film cand eram mica despre un tip care ajuta o oarba din nastere sa inteleaga lucrurile prin atingeri si senzatii. Eu cred ca orbii au o lume a lor pe care o viseaza, dar pe care noi nu o putem intelege...mai bine ne-ar raspunde un orb din nastere...

10 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Eu cred ca nu viseaza sau viseaza in alte nuante decat vizuale: sunete, senzatii tactile etc.

Anna
| Anna a răspuns:

Probabil viseaza la sansa de-a se bucura de vedere...

cristian
| cristian a răspuns:

Se pare ca universul lor este mult mai pastelat decat al vazatorilor.Visele lor sunt pete de culoare, lumini si umbre.
Orbii sunt mult mai fericiti pentru ca nu vad toata rautatea oamenilor.
Vezi cazul:Valentina Garlea.
www.hanuancutei.com/forum/index.php?act=Print&client=printer&f=48&t=4390 - 235k

assiris
| assiris a răspuns:

Se pare din cele citite ca viseaza doar ce-i transmite simturile valide (miros, zgomote, pipait...)
Cind voi intilni pe cineva o sa-l intreb, chiar m-a facut curios.
Am intilnit un om orb de la o varsta si care imi spunea ca traieste ca si un om normal, viseaza ca un om normal, oameni, culori - multe vise sunt in culori - stie cum arata o floare, cum arata un om, face distinctia intre o femeie frumoasa sau nu doar pipaind-o si imaginindu-si etc. Am fost condus de el seara tinindu-ma la brat si spunindu-mi exact pe langa ce treceam, descriind cu lux de amanunte incit am crezut ca isi bate joc de mine si l-am condus spre un stilp sa ma conving daca vede si m-am convins cind l-am oprit in ultima clipa ca de fapt nu vede nici macar o umbra.

| otypa a răspuns:

Sa-si recapete vederea si sa se uite la filme porno...

| Simon a răspuns:

La o lume mai buna? Sau poate la frumusetea sunetelor, la intensitatea lor? Hmmm o intrebare foarte buna. Banc: "Un orb cu mana pe o razatoare: Cine dracul a scris porcaria asta?" laughing))

| yasminna a răspuns:

Viseaza lumea cum o vad prin ochii altora...si sa se bucure de darul vietii... de vedere...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Credeti ca orbii cred in dragoste la prima vedere?

normal ca nu. de ce? fiindca dragostea e oarbawinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa vada lumina zilei

| aandreea a răspuns:

Sa poata vedeabig grinbig grinbig grinbig grin