| anonim_4396 a întrebat:

Imi urăsc fratele, uneori îmi doresc sa fi fost eu sora mai mare sau sa am alt frate sau o sora.

Mereu ma amenință cu bătaia, efectiv MEREU pentru orice rahat și nu ma amenință asa la caterinca, chiar ma bate rău și mai exact:
Ma trage de par, ma împinge, când ma împingea ma loveam de perete, cand ajung pe jos se pune cu genunchii pe burta mea și apasa ca să nu mă mai pot misca și îmi da palme, ma trage de par în sus gen odată căzusem în genunchi și m-a apucat de par apoi m-a tras în sus și odată m-a bătut pana am urinat pe mine și după tot el râdea. Azi venise de afara și mi-a zis "o sa facă bunica cartofi" si s-a dus sus(avem casa cu etaj) și când a adus bunica cartofii (stam în aceeași curte dar nu și în aceeași casa) l-a strigat dar nu a răspuns asa ca eu nu l-am mai strigat și m-a suna după vreo 30 min și ma întreabă "a adus cartofii?" eu "da" (el deja cu vocea de nervos) "când?", "de mult", "si de ce gura ma-tii nu mi-ai zis?", "te-a strigat dar nu ai răspuns", "du-te d***u de proasta", "hai pa" si i-am închis. Coboară el jos, se duce la masa unde am lăsat cartofii și îmi zice urlând "du-te-n mortii ma-tii de prst, dacă ai văzut ca nu am răspuns de ce nu ai venit să-mi zici sau de ce nu m-ai sunat?", "nu stau eu sa te sun", el "azi nu ieși afara", "ba da", "ba nu, nu o sa iesi", "ba o sa ies", "dacă calci cu piciorul afara te omor din bataie", "o sa ies, cine ești tu sa-mi zici cand sau nu sa ies?", "Daca te mai contrazici și zici ca iesi vin la tine și îți f** o palma", "O SA IES!", "Daca azi o sa iesi afara te calc în picioare", "bine, o sa ies", "bine proasto, o sa vezi tu" apropo, el are 20 de ani iar eu 13.
Eu azi de-a dracu o sa ies ca sa vad ce o sa-mi facă și sincer il cred în stare sa ma bata dacă o sa ies dar nu imi pasa și în caz ca o sa ma bata eu ce as putea face în situația asta? E major deci il pot denunță la politie dar e frate-miu și oricum aia nu cred ca o sa facă mare lucru, mama nu se baga când ma bate pentru ca e o scorpie infecta și uneori chiar ea ii zice sa ma bata sau uneori ma amenință că il pune sa ma bata iar tata e plecat în afara ca sa muncească. Deci m-am săturat de familia și viata mea infecta, imi doresc din tot sufletul meu sa ma fi născut într-o alta familie mai normala, fără bătăi și amenințări. Dar da, o sa ies afara și o sa-i demonstrez ca nu mi-e frica de el indiferent de cât de agresiv e și o sa ii para rău pentru tot ce mi-a făcut, nu am nici o putere ca sa ma apar și nu îl mai consider fratele meu, il urăsc și vreau sa dispară din viata mea, nu o sa îl mai bag niciodată în seama si abia aștept sa scap de el

8 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Aoleu. Dar la felul cum vorbesti legat de viata "infecta" de "scoripa" de mama voastra si de alte cele... nu prea pare ca esti o persoana care chiar ar vrea sa fie lasata in pace ^_^ (zic si eu).

Ok, trecand peste asta, imi pare rau pentru situatia ta. Da, poti sa il deunti sau sa apelezi la telefonul copilului (http://www.telefonulcopilului.ro/, 116111). Poti sa iesi pe afara, cum consideri tu, este viata ta pana la urma. Dar care este problema? Ca face asa cu tine? Noi nu avem ce sa facem in aceste conditii, din pacate. Daca ar fi dupa mine, te-as pune intr-o familie mai frumoasa unde sa te dezvolti mai bine. Sau... Ideea este ca tu esti acolo pentru ca asa a trebuit sa fie, anii o sa treaca oricum, o sa te faci mai mare si o sa iti faci chiar tu familia ta.

Pana atunci (ca este inevitabil) ai doua variante: sa continui tot asa si sa te dezvolti cu o ura fata de familita ta (in special cea descrisa de tine) care nu o sa iti aduca nicun castig sau pace pe viitor sau poti sa consideri ca ei nu stiu ce fac, nu constientizeaza, anii o sa treaca si tu o sa iti faci viata asa cum vrei, departe de aceste lucruri, certuri. In ordinea si in ritmul tau ^_^. Dar pana atunci mai este.

Ai doar 13 ani, fiecare dintre noi a avut mai multe sau mai putine momente neplacute in copilarie (si eu la randul meu, despre care nu as vrea sa vorbesc) si totusi... uite-ne, anii au trecut, suntem aici, traim si suntem normali. Iar cei care nu sunt, ori au innebunit ori au renuntat la viata. Tu de care parte te vezi?

Inca odata, imi pare rau pentru situatia ta, din perspectiva mea... nu prea am putea sa te ajutam asa de mult. Iti doresc o seara linistita in continuare. O seara in care ai putea medita asupa vietii tale si in care nu te-ai mai lasa purtata de ganduri. Numai bine! ^_^

| CristianaCrss a răspuns (pentru DoarBogdan):

Eu nu ma vad pe nici o parte, nici nu am înnebunit si nici am renunțat la viata, încerc sa trec peste toate obstacolele și în viitor când voi avea propria familie nu vreau ca copii mei sa crească în amenințări ci certuri, voi avea grija sa aibă cam tot ce ii trebuie, sa nu ii lipsească nimic(aici nu ma refer la mofturi) și cam atât, dar mulțumesc pentru ca ai încercat sa ma ajuți dându-mi acele sfaturi. Numai bine și ție, paa! happy

| DoarBogdan a răspuns (pentru CristianaCrss):

Atunci te vezi in prima parte, de dinainte de punct big grin, ceea ce este bine si sper sa nu iti schimbi aceasta viziune.
Oricum nu avem cu sa te ajutam mai mult decat cu niste sfaturi. ^^

| CostinAlamariu a răspuns:

Dovada perfecta ca adultii care lucreaza in strainatate sunt niste egoisti idioti care in loc sa stea in Romania sa aiba grija de familia lor mai bine se duc in strainatate si isi lasa copiii acasa sa fie batuti si umiliti

| CristianaCrss a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Am și eu o întrebare, părinții tăi au stat cu tine în România mereu? Uite ca poate alții nu pot face asa mulți bani în România asa ca sunt nevoiți sa plece, tata a plecat în afara ca sa ne poată întreține și sa ne permitem anumite lucruri, nu e vina lui pentru toate astea dar nici el nu e usa de biserică însă îl prefer pe el mai mult decât pe mama...

| CostinAlamariu a răspuns (pentru CristianaCrss):

Da, parintii mei au stat mereu in Romania, si nu doar atat, dar am stat mereu in acelasi oras in care au stat bunicii si strabunicii mei (cu mici exceptii).
Sa nu crezi ca parintii mei sunt bogatasi, dar nici niste oameni care fenteaza sistemul si incaseaza bani nedrept. Pur si simplu au fost cinstiti, au muncit din greu si si-au facut un trai bunicel. Oricine poate face asta in Romania. Povestea asta cu "nu se poate in Romania" e depasita rau de tot. Ba se poate in Romania, nu trebuie nici sa fii necinstiti si nici nu stiu ce geniu ca sa iti faci un trai decent aici.
Si sa stii ca pentru un copil e mult mai sanatos sa-si aiba parintii aproape zi de zi decat niste sume de bani trimise luna de luna pe post de parinti.
Copilul are nevoie mai mult de parinti decat de bani!

| CristianaCrss a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Nu am zis ca în România nu se poate, tata a muncit și în România și ne e mai bine cu banii când lucrează în afara

| CostinAlamariu a răspuns (pentru CristianaCrss):

Tie iti era mai bine sa ai un tata iubitor langa tine care zi de zi si noapte de noapte sa se intereseze de tine, sa vorbeasca cu tine, nu la telefon ci fata in fata.
Uite in ce situatie esti acum fara tata. Te bate fratele tau si mama ta nu zice nimic. Poftim ce se intampla cand sunt parintii plecati