| anonim_4396 a întrebat:

M-am gândit în ultimul timp la ce pedeapsă ar merita criminalii. Mie mi se pare inuman că ei pot fi condamnaţi la moarte sau închisoare pe viaţă. Mi se pare inuman şi că un om poate fi măcelărit de un alt om, dar victima devine o invariabilă – e moartă. Orice decizie am lua, nu putem situaţia pentru ea. Ce rost mai are pedeapsa? Să scada rata criminalităţii? Dar criminalii nu aşteaptă să fie prinşi. Şi? Luăm viaţa unui alt om. În ultima instanţă, chiar ŞI ei sunt oameni care plâng şi simt. Ştii la ce m-am gândit? Am putea să le construim mici oraşe cu peluze îngrijite şi case din lemn colorat şi am putea să îi convingem să lucreze la brutării unde ar putea face covrigi în formă de inimioare şi stele, iar de Crăciun am putea să îi deghizăm în Moş Crăciun.
Nu e o idee bună?

11 răspunsuri:
| Trolli a răspuns:

E o gluma proasta, nu?! Compasiune pentru cineva care a luat viata altei persoane?! Si ei plang si simt? Cred ca au omorat cu dragoste, nu? Au infipt cutitul in inima cuiva in timp ce se gandea la dragostea si iubirea nemarginita.

"Am putea să le construim mici oraşe cu peluze îngrijite şi case din lemn colorat şi am putea să îi convingem să lucreze la brutării unde ar putea face covrigi în formă de inimioare şi stele, iar de Crăciun am putea să îi deghizăm în Moş Crăciun. " Are you high?!?

| Elvina a răspuns:

Ai foarte multa imaginatie, omule! Sper ca acei criminali sa nu ne puna cianura in mancare si noi sa murim, iar ei sa traiesca si sa conduca lumea.

| Fatamuntilor a răspuns:

In primul rand in Romania pedeapsa cu condamnarea la viata a fost abolita de mult, iar cele cu inchisoare pe viata sunt destul de rare.
Dar sa ne inchipuim urmatoriu scenariu.Esti adult si vine un descreierat si iti omoara familia.Esti disperara si ceri pedeapsa cat mai mai mare pentru criminal, corect? Sau esti parinte, vine un pedofil si ii face rau copilului tau! Si ce faci atunci? Il trimiti in casute cu peluze ca sa faca rau si altor copii?
Fiecare trebuie sa fie pedepsit asa cum merita
Cea ce propui tu, nu cred ca se va realiza.

| ElenaSA a răspuns:

Condamnarea este o cale de ai determina sa constientizeze. Multi dintre ei nu isi dau seama ce fac, nu empatizeaza cu celalalt, nu simt mila. Poate doar in cazul in care persoana a omorat din greseala sau sufera de o boala sau a ucis ca sa se apere... sa ne gandim la o astfel de strategie.

| MaliciousDeath a răspuns:

Hm,Ed Gein.Un inofensiv.Doar 2 crime au fost dovedite, in rest isi facea de cap cu cadavre.Isi facea costum din pielea lor si isi decora camera cu ele.Dar cui ii pasa.Majoritatea victimelor erau deja moarte.Si chiar a servit ca model pentru diverse personaje din filme si carti, o adevarata inspiratie.De asemenea, probabil si el incepea sa planga atunci cand intra in casa, era om si simtea si el...simtea mirosul de carne aflata în putrefactie. Oribil sa treci prin asa ceva.
Ar fi trebuit sa il deghizeze in Mos Craciun, de acord.Ma gandesc ca nu te-ar fi deranjat daca infigea acadele in ochii copilului tau.Pana la urma poa' sa traiasca si fara ei.
Daca mai vrei ceva frumos,intereseaza-te si de Issei Sagawa, viu si in libertate.Un adevarat romantic.

| Ibrahimovic a răspuns:

Nu prea am inteles ce ai vrut sa zici, dar eu sunt cu vorba aia: "ochi pentru ochi si dinte pentru dinte". Ce ai facut, aia sa primesti in schimb. Ai impuscat, sa fii impuscat, ai taiat, sa fii taiat.
Si nu ma refer aici la omorurile din culpa, aia e altceva. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

A naibii strategie.,!
Un criminal bea ceai cu gheata si lamaie pe veranda, in timp ce un taran munceste pe camp, iar copiii ii stau intr-o cocioaba fara lumina, apa, caldura, ce sa mai spunem de peluza... Esti mai ceva ca Mos Nicolae si Maica Teresa la un loc.
Asemenea povesti se construiesc pe bani, bani de care Romania are nevoie pentru altceva. In plus, lupul nu-si schimba blana.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sau mai bine îi băgăm pe toți într-o căsuță roz, plină de floricele pe care să scrie „prieteni pe viață".

| MegamortX a răspuns:

Genială idee. Să le oferim adăpost, locuri de muncă și condiții bune în care să trăiască. Doar sunt și ei oameni și trebuie recompensați pentru că au ucis... raised eyebrows

| robi1990 a răspuns:

Asta cu condamnare la moarte mi se pare o prostie, asa sunt legile in acele tari, n-ai ce face, nu sare nimeni in apararea acelor oamenii, idea ta e rea, nu poti sa-i oferi unui criminal conditi asa de bune ei trebuie dus la racoare cati-va ani buni, pana cand se invata minte

| caty334 a răspuns:

Nu preastraight face