| momo a întrebat:

Neata' happy. Ce e prietenia? Ce inseamna pentru voi prietenia?

3 răspunsuri:
| magicianul19 a răspuns:

Prientenie eset cel mai frumos lucru sa si sa ai un prieten adevarta este ft important deoarece el te poate ajuta atunci cand ai nevoie

| anDa a răspuns:

Prietenia este cel mai frumos sentiment care poate aparea inca din copilarie pana la batranete. Este o relatie de obicei care se bazeaza pe incredere si respect reciproc (cateodata si pe dragoste nedeslisita) si consta in intrajutorare si intelegere.

| CurCuBeu_5693 a răspuns:

Prietenia pentru mine e o legatura intre doua persoane...aceasta legatura e bazata pe afectiune, ajutor reciproc, sentimente de amicitie, sinceritate... mai jos ai o definitie a prieteniei. din punctu meu de vedere:

Prietenie= Sentiment de simpatie, de stimă, de respect, de atașament reciproc care leagă două persoane; legătură care se stabilește între persoane, pe baza acestor sentimente; amiciție, prieteșug. ♦ Atitudine plină de bunăvoință, prietenoasă față de cineva. ♦ Legătură între grupuri sociale, între popoare, între țări bazată pe aspirații, năzuințe, interese comune.