| Juliebelle a întrebat:

Nici nu stiu cum sa incep.Am 16 ani, si mai mereu cand cineva are necazuri, sau probleme de toate felurile, eu dau sfaturi de viata, sentimentale, dar pe mine niciodata, nu invat si eu din ele. Pe altii ajut cu sfaturi aproape in toate domeniile.Incep sa imi pierd increderea in mine, din toate punctele de vedere.Nu prea am cui sa spun problemele mele, dar incerc sa rezist asa.Eu nu eram asa, dar timpul m'a schimbat. Va rog ajutati-ma. fundita celui mai util sfat:X

Răspuns Câştigător
| alexcyrus a răspuns:

Asa sunt si eu, sunt sentimental imi vine sa ajut pe cineva dar sa-i spun cuiva ce simt parca toata lumea imi tranteste usa in nas de parca nas exista. si coincidenta sau nu si eu am 16 ani si vad ca mai exista oameni ca mine. cel mai bine este sati alegi un prieten sau o prietena cu care sa vorbesti pentru ea te poate ajuta si inca un lucru, nu merita sa ai 100 prieteni-prietene, mai bine sa ai unu sau una pentru ca te vei simti mai inlargul tau; eu spre exemplu eram pierdut ma simteam ca si cand toti erau impotriva mea si eu ii ajutam cu fel de fel de treburi dar abia acum mi-am dat seama ca de fapt ma luau drept un nimeni. lor le onvenea sa ii ajut dar ei pe mine? am trecut peste asta cu ajutorul unei prietene care vorbea deschis cu mine, era calma si ma facea sa nu ma mai simt dat deoparte, dar inca mai am in mine ceva din trecut care nu pot scapa asa usor. prietenul sau prietena este cel mai frumos lucru sa ai

6 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Incearca sa scrii.Nu intotdeauna in oameni se merita sa ai incredere. Daca ii poti ajuta, ajuta-i si nu te astepta sa primesti nimic inapoi. Dar daca nu poti face un bine macar nu fa un rau. Sfaturi e usor sa dai, e mai greu sa le primesti si sa le aplici. E imposibil sa nu ai nici macar o persoana cu care sa vorbesti. Ti-as recomanda parintii, de preferabil mama.In familie ai ce in lumea nu vei gasi niciodata:siguranta

| Dan a răspuns:

Daca vrei putem vb in particular. Cum vrei? Noroc!

| Monica a răspuns:

Si eu sunt asa. Dau sfaturi dar nu pot tine cont de ele, cand am cu adevarat nevoie de ''sfaturi''. E aiurea.Si e o stare de inconstienta. Cel putin in cazul meu.
E foarte important sa ai o prietena, de incredere[foarte] careia sa-i poti spune tot. Nu poti tine asa in tine. E foarte rau.Trebuie sa te golesti!
De asemenea, fii realista.Asa sunt si eu si nu prea mai am probleme.In trecut eram ''ciudata''. fara incredere in mine si alte rahaturi. Dar, de cand sunt realista vad altfel lucrurile.Nu tocmai in bine dar macar sunt adevarate laughing.
Sper ca te-am ajutat un picut, asa blushing
Succes!

| niknip a răspuns:

Sa stii ca si eu sunt asa.Ma comport frumos cu toti, ii ajut cu sfaturi si unii sunt cam badarani.
Iti recomand sa nu te mai oferi sa ii ajuti, sa ii lasi o perioada sa iti simta lipsa si sa iti ceara ei ajutorul.
Poate asa vor aprecia gestul tau pe viitor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar asa sunt si eu thinking

nu stiu ce sa spun.incearca sa vorbesti cu prietena ta cea mai buna, sa-i spui tot ce ai pe suflet. Astfet poate gaseste si ea niste sfaturi pentru tine happy

Succes :*

| adrian_4617 a răspuns:

Sfatul meu este :incearca sa uiti de probleme candestete la ce raspunsuri ai dat si punete in locul celor care leai raspuns