| Alkatraz a întrebat:

Nu vreau sa fiu plictisitor sau sa va plictisesc cu problemele mele dar am mare nevoie de niste sfaturi, de niste pareri, ceva.Mai intai as vrea sa va salut pe toti si sa va spun ca sunt nou printre voi.Nu stiu cum sa incep, dar pot spune ca sunt la pamant, niciodata nu m-am simtit asa, viata mi-a dar o lectie, m-a pedepsit prea rau, chiar nu stiu ce sa fac, cu toate ca au trecut aproape 3 saptamani de cand m-am despartit de prietena mea, ca de fapt despre asta e vorba, eu ma simt ca si cum ne-am despartit ieri, am o durere care nu o pot explica dar mai bine sa va povestesc.Am 21 de ani am vorbit cu o fata aproape 3 ani. Ea e cam rasfatata pentru ca e singura la parinti si acestia face toate poftele, e un copil pot spune chiar daca are 20 de ani, nu prea are prieteni decat o vecina si o colega de la facultate care se intelege mai bine, eu asa stiu, dar acum nu pot sa va spun daca e sigur asa pentru ca mi-am dat seama desi am vorbit 3 ani mi-am dat seama ca nu era asa chiar cum o cunosteam eu, pot spune ca avea 2 fete, aveam asa de multa incredere in ea incat nu umblam in tel ei sau nu o interogam tot timpul, unde a fost, ce a facut, stiam de ea dar nu in amanunt.Am ajuns sa o iubesc asa de mult, sa tin la ea cum nu credeam ca pot tine vreodata la cineva.Pe cat de frumos a incepu relatia noastra pe atat de urat s-a terminat. Daca credeam ca exista o persoana care sa nu insele eu credeam ca e prietena mea, o vedeam cea mai cuminte fata, ca ma iubeste enorm, ca ma adora ca nu poate sa stea fara mine, ea asa imi spunea mereu, ca eu sunt viata ei, ca vrea sa se casatoareasca cu mine(dupa ce terminam Facultatea amundoi) deci eram implinit din punctul asta de vedere. Vorbind cu ea mi-am indepartat toti prieteni, de aceea m-am trezit la 21 de ani fara prieteni, sa nu stiu ce sa fac, m-am dedicat ei.Chiar daca am vorbit 3 ani pentru ea nu a contat mare lucru, daca era asa cum spunea ea, ca m-a iubit asa mult, ca nu ar putea vreodata sa stea fara mine de ce m-a inselat? Ruptura s-a produs cam pe la jumatatea Lunii Decembrie, intr-o vineri am plecat intr-o excursie de o zi, cand m-am intors seara acasa, am vorbit cu ea ca vin la ea, intre timp a venit un prieten pe la mine, apoi m-a sunat si m-a intrebat ce fac, de ce nu vin.nu stiam cum sa-i spun ca nu mai vin, ca daca auzea ca prefer sa stau cu un prieten decat sa stau cu ea se supara, asa ca i-am spus ca sunt obosit si nu mai pot veni, ea s-a suparat si a inchis, eu nu am mai sunat-o ca am zis ca suna ea, aici am facut-o si din orgoliu, asa atrecut sambata, duminica, daca am vazut ca nu da nici un semn, am sunat-o eu, si asta Luni, am intrebat-o: ce a facut zilele ce au trecut! ea mi-a raspuns ca a iesit cu niste colege si un coleg la un suc, ca mai apoi sa aflu ca a iesit cu un baita la suc, care era colegul ei, singuru baiat din clasa si care i placea de ea de vreo doi ani.Am intrebat-o cum a putut sa iasa cu el, sa se tina de mana, sa se sarute, adica sa ma insele! Ea mi-a raspuns ca m-a inselat pentru ca am devenit mai rece si indiferent cu ea, dar eu nu pot accepta chestia asta. I-am spus ca vreau sa ne impacam, ea mi-a spus ca vrea o perioada de timp sa-si dea seama ce e mai bine pentru ea, adica sa iasa cu baiatu asta si daca e mai bine cu el si nu imi mai simte lipsa mea ramane cu el, si daca nu poate sa stea fara mine ne impacam.Cand am auzit ca, cu alte cuvinte mi-a spus sa-i dau voie sa ma insele, sau sa o impart cu altu cand eu nici nu as putea sa ma gandesc la asta dar sa o mai pun si in practica.Atunci i-am spus ca nu vreau sa o mai vad, ca ne despartim.Si asa am ramas vreo 4 zile, apoi am dat nas in nas prin oras, ne-am salutat si atat, apoi i-am dat eu un mesaj imediat, ca nu o pot vedea ca pe o prietena, ca nu pot sta fara ea. m-a sunat seara, ca vrea sa ne impacam, dar nu stie cum sa faca sa scape de baiatul ala, si ma intreba pe mine cum sa faca, ca ii este frica sa se impace cu mine ca poate eu vreau sa ma razbun pe ea si ca mai bine ramane cu el decat sa fuie singura.Atunci eu m-am enervat si i-am spus: daca eu in 3 ani nu te-am facut sa ma iubesti, sa stii ce vrei, sa lupti pentru mine daca e cazul si ai stat cu un baiat cateva zile( eu asa stiu, dar ceva imi spune vorbeste cu baiatul asta de mai mult timp) si nu stiu pe cine sa alegi atunci nu mai are rost sa vb si am inchis. Apoi am mai sunat-o cu o zi pana-n Craciun, sa o intreb cum se simte sa aflu ca se simte destul de bine, ca a iesit cu baiatul ala prin multe locuri, l-a prezentat parintilor, l-a adus acasa si invers, mi-a spus ca a inceput sa tina la el si sa-mi caut si eu pe altcineva, am intrebat-o de ce s-a ajuns aici? Ea mi-a raspuns ca din cauza mea, ca eu am facut-o sa procedeze asa, ca nu a intervenit monotonia sau ca s-ar fi plictisit de mine, dar eu m-am purtat mai rece cu ea si mi-am pus parinti pe primul loc si nu pe ea, multa lume imi spune ca petreceam prea mult timp cu ea si ca uitasem de prieteni, familie, ca eram prea bun, ca faceam numai ca ea, si asa era pentru ca o adoram iar acum o urasc.Desi a trecut ceva timp eu nu pot vorbi, iesi nu mai spun sa sarut vreo fata, nu pot, pe cand ea cine stie pana unde a ajuns cu el! sunt asa de ranit, chiar nu pot explica in cuvinte ce simt, dar doare, doare al draq.nu ma ocoliti, astept sfaturile voastre, va multumesc!

Răspuns Câştigător
| georgiana a răspuns:

Buna! Deci, am avut rabdare sa citesc povestea ta, care nu este prea fericita.Este frumos faptul ca ati stat impreuna 3 ani de zile, pacat ca v-ati despartit asa! Dupa cele spuse se pare ca ai tinut mult la ea si ai renuntat la multe ca sa-i faci pe plac, ceea ce nu e bine, ar fi trebuit sa va acceptati unul pe altul, sa vorbiti cu prietenii vostri, cel putin cu cei care nu dauneaza relatiei.Trei ani inseamna mult, nu e o luna, nu jumate de an si asta ar fi trebuit sa o puna pe ganduri; foarte rau daca s-a jucat cu sentimentele tale, daca simtea ca ceva este neinregula cu voi, putea sa ti se adreseze si sa rezolvati situatia, dar mai bine acum decat niciodata sa fi aflat adevarul. Urat din partea ei sa te puna de rezerva, profita de slabicinea ta si nu e bine.Ai cautat-o si i-ai spus ca vrei sa va impacati e bine, nu te mai ruga de ea, greu iti va fi sa o uiti, dar viata nu se termina aici.

8 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Toţi am trecut prin asta. Sau dacă nu am trecut - încă - toţi, vom trece. Am cunoscut o situaţie oarecum asemănătoare cu un tip care s-a despărţit de prietena lui după 2 ani, tot din cauza lui (pentru că întotdeauna bărbatul e vinovat) şi aveau planuri de familie, copii, etc. Se întâmplă. Nu te ajută prea mult, dar poţi citi aici o parte din povestea de care îţi spuneam: http://kitty-alexandra.blogspot.com/2009/03/friend.html
E tristă. De obicei despărţirile sunt triste. De greşit aţi greşit amândoi pentru că într-un cuplu există două persoane, nu una singură şi amândouă trebuie să ajute la menţinerea relaţiei.
În situaţia pe care ai descris-o tu mai sus există posibilitatea ca ea în momentul acela să fi avut foarte mare nevoie de tine (să nu-ţi fi spus aşteptându-se să ştii) şi datorită faptului că nu i-ai oferit suficient de multă atenţie să fi căutat în altă parte. Asta poţi discuta doar cu ea, dacă e dispusă să discute cu tine.
E vorba de 3 ani, iluzii, dorinţe, speranţe, sentimente investite... Încearcă să analizezi relaţia, să vezi cine unde a greşit. (Problema aici este că trebuie să te distanţezi şi e destul de greu dacă eşti implicat.) Caută să vezi dacă se poate remedia şi dacă puteţi să vă împăcaţi. Dacă puteţi să vă iertaţi pentru ceea ce v-aţi făcut şi ceea ce a dus la despărţirea voastră. Iar dacă nu se poate, trebuie să o laşi în pace (şi ea să te lase în pace) şi să îţi vezi de drum. E greu, doare, dar nu întotdeauna se poate să avem ce ne dorim.
Dacă vrei să mai vorbim trimite-mi un mesaj pe privat.

mira
| mira a răspuns:

Daca ai ajuns sa o urasti, renunta la ea. Din povestea ta rezulta ca esti cam vinovat. N-ai comunicat cu ea in timpul crizei si ai incercat s-o minti.

| Luori a răspuns:

Fata asta cred ca a cautat un motiv sa va despartiti straight face
Este mult mai usor sa de`a vina pe altcineva si sa nu constientizeze straight face

La mine s`a intamplat ceva de genu. nu sunt sigura ca a fost "adevarat " tot ce a spus, nu pot fi cu altcineva insa el. no comm happy

In fine o sa treaca si asta, am cam rupt orice legatura cu el pentru ca sa il pot uita.

Tu ai sa te "vindeci ", uite asa mai inveti pentru viitor. ai toata viata inainte, asta o stii si tu straight face
Poate ca o sa fie mai bine pentru tine fara ea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pfffffffff am citit mica ta poveste am 25 de ani am pierdut prieteni, acum sunt singur am avut o relatie tot de 3 ani si in decembrie pana in craciun ne-am despartit, ne mutasem impreuna stateam cu chirie dar din pacate s-a terminat dupa 2 luni aud ca s-a mutat cu un rrom si acu 2 saptamani aud ca e gravida, cum crezi ca ma simt ca am lasat parinti prieteni pentru ea dar asta e viata orce sfarsit este un nou inceput imi este greu si acum am 9 luni in care nu m-am combinat pentru ca ma simt ultimul om si sunt cu psihicul la pamant dar trebuie sa trec peste asta si sper, asa ca ce pot sa zic esti cam la fel ca mine, sper sa treci cat m-ai repede, se zice ca daca ai stat 3 ani intr-un 1 si jumatate se uita, acum sa vedem bafta sa ai esti mic si ai toata viata inainte

| Dobrin_Maria_1999 a răspuns:

Sa nu mai vii cu inceputul asta la TPU. Noi vrem cu totii sa te ajutam. Chiar daca nu ne iese intodeauna. Aici este un mediu plin de picanterii in care incercam sa ne privim ca de la egal la egal.

| leeleevelo a răspuns:

M-a impresionat.Nici nu stiu ce sa zic. In primul rand vreau sa stii ca am 13 ani, dar te rog sa citesti si sfaturile mele.Esti sigur ca o urasti? Eu cred ca de fapt inca tii la ea, dar cauti sa te convingi ca tu de fapt o detesti, ca e o persoana rea.In plus, faptul ca te doare denota clar ca inca tii la ea.Ai incercat sa porti o discutie cu ea fata in fata? Si inca o intrebare, nu te supara, dar parintii ei ce ziceau despre tine? Mai am niste intrebari pentru tine, dar nu as vrea sa raspund la o intrebare cu intrebari asa ca daca ai chef sa imi raspunzi la ele poate imi dai un mesaj. Imi pare rau ca s-a jucat cu tine asa, si ca te-a indepartat de prietenii tai. Astept mesajul tau, succes in continuare.

| csanadka1988 a răspuns:

Iti place de ea? ti la ea? il iubesti? daca da, atunci LUPTA pentru ea, daca nu lasa-l in pace baiete! Fa gesturi si comportate in asa fel cu ea, ca sa vada ca merita sa renunte la baiat pentru tine! Fa mai mult, cat face baiatul ala...Eu asa am patit, plus eu am si inselat si am mintit. Dar in ziua de azi lupt pentru ea si pot sa zic ca am avut rezultate bune! Deci trage o concluzie! Fara dragoste e ca si pamantul fara aer!

| Larissa26 a răspuns:

Nu stiu ce sa iti zic, decat sa nu lasi pe nimeni sa te faca sa suferi, chiar daca iubesti mult acea persoana. Din ce ai scris, se deduce ca tu inca ti destul de mult la ea si ca ai vrea sa te impaci cu ea, chiar daca ai spus ca o urasti(stii si tu ca u e asa). Dar daca ea nu vrea sa va impacati asta, inseamna ca nu te merita. Si cred ca sti cum se spune "Cand iubesti pe cineva, eliberaeaza-l, iar daca se va intoarce la tine, va fi al tau pentu totdeauna". Las-o si tu pentru ca daca te mai gandesti atata la ea, nu se va intampla nimic bun nici pentru tine nici pentru ea. Pe ea nu o sa o intereseze daca tu plangi dupa ea, iar tie nu iti vei face decat rau.