| EnvyU a întrebat:

O intrebare de conversatie despre inselat si iertare. Daca sotu/sotia, iubitu/iubita v-ar insela si apoi v-ar spune ce a facut si ca regreta, ati ierta? sau ba? DAR
Daca relatia ar merge prost si partenerul va comunica dinainte ca ar dori sa aiba o "escapada" o mica aventura de o noapte cu altcineva doar pentru ..nu stiu..sa isi revina? sa se trezeasca?
ati ierta? sau nu?
D.p.m.d.v as ierta daca mi-ar spune si ar comunica si daca ar regreta cu adevarat, ca se mai intampla cateodata sa te "pierzi" si ai nevoie de o mica pauza sau o mica "frectie cu vecinu" ca sa iti dai seama ce comoara ai in casa. DAR nu as ierta niciodata minciuna, sa ma insele si sa ascunda, prefer sa imi zica in fata daca relatia nu merge ca poate gasim o solutie impreuna sau daca chiar s-a racit atunci pa, mai bine decat sa ne chinuim cu minciuni.
Voi ce pareri aveti?happy

Răspuns Câştigător
| Syndre a răspuns:

Poate aș putea să iert, dar nu aș putea să uit. Nu m-aș obosi să iert o trădare de genul pentru că știu că n-aș putea să uit, mi-aș aminti în momentele cele mai nepotrivite și n-aș putea să mai fiu complet fericită alături de persoana respectivă. Nici nu se mai pune problema de încredere, nu răspunde la telefon într-o seară și începi să te panichezi. Plus că dacă s-a ajuns la așa ceva e clar că relația avea probleme.
Părerea mea e că nu se merită, mai ușor este să uiți o persoană decât să-ți amintești zilnic o dezamăgire. There are plenty of fish in the sea anywyas. big grin

10 răspunsuri:
| Klepto a răspuns:

"Daca relatia ar merge prost si partenerul va comunica dinainte ca ar dori sa aiba o "escapada" o mica aventura de o noapte cu altcineva doar pentru ..nu stiu..sa isi revina? sa se trezeasca?"
Huh? desigur, o alta lula o sa o faca sa revina la mine...

Never again in toate situatiile, fara "studii de caz" cu vecinu, fara iertare si regrete ca n-am ce face cu ele, sa nu-si ceara scuze dupa ce mortu ii pe masa.

| FemeiaPisică a răspuns:

Astea sunt prostii, nu cred în faza cu ''hai să luăm o pauză'', nu există așa ceva pentru mine! Mi-a arătat că nu ține la mine, iar eu îi arăt ușa.

| Musique a răspuns:

Am iertat odată și tot acolo s-a ajuns.N-aș mai face favorul ăsta.
Mi-am dat seama cu timpul care sunt consecințele, și ce-i mai important, că e sfârșitul.

| Kaℓi a răspuns:

Nu merge happy
Dar am ras la "o mica frectie cu vecinul" laughing

| LoveSleep a răspuns:

1. Nu.
2. Dacă mi-ar zice că vrea o "escapada" i-aș cumpăra un bilet doar dus spre Paris. Nu o oblig să stea cu mine și e liberă să facă ce vrea.

| Mayar a răspuns:

"Daca relatia ar merge prost si partenerul va comunica dinainte ca ar dori sa aiba o "escapada" o mica aventura de o noapte cu altcineva doar pentru ..nu stiu..sa isi revina? sa se trezeasca?"
L-as lovi la problema si l-as face caine fara creier in calduri. L-as lua la bataie si i-as trage cu papucii in cap! sa se duca sa se imperechieze cu cine vrea si sa stea cu una pe masura!

Din cate stie eu, omul e om, nu e animal. Trebuie sa puna instinctul in slujba ratiunii, nu invers.

Răspuns utilizator avertizat
| bella19 a răspuns:

Nu as ierta in niciunul dintre cazurihappy.