| Alexandru250201 a întrebat:

Oameni buni, eu de cand ma stiu sunt mult mai milos cu animalele nevoiase, care sunt ranite, abandonate etc, decat cu oamenii, credeti ca e ceva ciudat, ca am eu ceva?

Răspuns Câştigător
| SiA31 a răspuns:

Nu happy Prin asta te diferențiezi față de mulți alții.
Și eu una, sincer, simt mai multă compasiune față de un animal, decât față de un om.
Se zice că te lecuiește viața ^-^
Nu e nimic în neregulă cu tine. Stai liniștit!

| Alexandru250201 explică (pentru SiA31):

Uhh, multumesc frumos

12 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, te simți mai apropiată de strămoșii tăi, care erau veri cu ei.

| gemeni6226 a răspuns:

Pentru ca in comparatie cu oamenii, animalele nu uita ca ai facut un bine pentru ei si nu te tradeaza, iti intorc iubirea pe care ii porti de zece ori atit pe cand oamenii nu.In animale poti avea incredere in oameni nu.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru gemeni6226):

Empatia este pentru oameni. Cum se numeste dragostea si intelegerea pentru animale, mai puternica decat dragostea si intelegerea pentru cei din propria specie?
Am incercat sa imi imaginez si ce s-ar putea intampla daca Homo Sapiens ar imparti lumea de acum cu Homo neanderthalensis dar imi este teama sa pun o intrebare ca asta pe forum. happy

| gemeni6226 a răspuns (pentru Dorotheea21):

Uite eu asta am constatat in viata mea, iti doresc ca tu sa ai o experienta mai pozitiva de viata decat am avut eu.Tot omul se naste cu multa iubire in suflet iubire ce incet incet este calcat in picioare pe parcursul anilor.Nu este o regula generala dar eu prin asta am trecut in viata.Si daca spun asta se vede doar virful icebergului a cit am suferit din acest motiv dar am ajuns sa fiu calita si sa nu mai pun nimic pe suflet.Cred ca piesa lui Roger Sanchez Another chance fix despre asta povesteste.https://www.youtube.com/watch?v=rdlvPe959Ck

| TamplaruAnisoara a răspuns:

La fel sunt si eu. Posibil Teffan are dreptate.Sunt vegetariana total.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, și eu sunt la fel.

| Teffan a răspuns:

Da.
O iei pe calea bătătorită a veganismului.
Când îți pasa mai mult de animale decât de oameni, e ceva în neregula.

| Alexandru250201 explică (pentru Teffan):

Argumenteaza

| Teffan a răspuns (pentru Alexandru250201):

Ce, nu cunoști comportamentul veganilor, aflați într-un aparent război cu propria specie pentru ca mai toată lumea refuza sa se subnutritioneze cu dieta lor care tine de domeniul fantasticului? (vorbesc despre militanți)
Te convertești la religia veganismului, iar în cel mai rău caz ajungi sa militezi pentru aceasta cauza, pentru utopia vegana, ceea ce implica automat un fanatism si o ura fata de oamenii omnivori(adică cea mai mare parte din populația lumii).
Uită-te la comunitatea vegana și îți primești argumentele.
Calea este sa iubești atât oamenii, cât și animalele. Mai mult oamenii(nu toți), pentru ca, totuși, faci parte din aceasta specie.

| Alexandru250201 explică (pentru Teffan):

E foarte amuzant comentariul tau si in caz ca nu stii nu mi plac veganii?

| nuconteaza777 a răspuns:

Eu tot sunt așa
Pot iubi mai mult un animal decât oamenii