| anonim_4396 a întrebat:

Oare de ce a degenerat societatea in asemenea hal? In ziua de azi avem internet si automat accesul la multe informatii dar majoritatea intram numai pe retelele de socializare cand am putea si noi sa intram pe wikipedia sau sa citim o carte sau sa urmarim diverse documentare. Cu totii se gandesc numai la prezent si ii doare undeva de viitor. Tinerii vad ca adultii sufera din cauza alcoolului sau a fumatului dar tot se apuca de ele la bun sfarsit. Sunt o tona de oameni "crestini" dar o mare parte din ei nu stiu nici "Tatal Nostru". Foarte foarte multi oameni asculta manele si comerciale cand sunt atatea genuri de muzica din care poti alege. Cu totii "arcuna cu pietre" in cei mai slabi in loc sa le dea o mana de ajutor si sa-i castige de partea lor. Multi cand sesizeaza o problema care chiar ii afecteaza nu se chinuie sa lupte cu ea stau si indura durere cand ar putea sa lupte si sa o invinga cu usurinta. Tuturor ne place sa ne incadram in tipar in loc sa facem ceva diferit. Nimeni nu vrea sa fie superior, cu totii se multumesc cu titllul de om mediocru.

De ce oare ne-am transformat cu totii in asemenea monstruozitati?

8 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

A 2-a 'depresie' pe care o citesc pe TPU, in nici 5 minute.
Eu intru pe internet pentru a:
-socializa cu prietenii (pe care ii stiu si in realitate, sau cu cei pe care ii stiu tot de pe internet, dar discutam despre viata reala, nu despre monstrii si cum nu ne accepta societatea de am ajuns sa ne imprietenim pe net)
-SA AFLU LUCRURI NOI despre domeniul meu
-SA CUMPAR diverse lucruri care nu se gasesc usor prin magazine reale
-SA APELEZ LA SPECIALISTI din alte domenii, pentru a afla diferite informatii, sau pentru a rezolva probleme care ma depasesc.
De pe la 18-19 ani abia am mai iesit la sucuri, ca sa-mi asigur o mica afacere, cu sanse mari de dezvoltare.
Am fumatori in familie, am fumat si eu pe la 15-16 si putin la 17 ani. Nu mi-a placut, nu sunt fumator. Alcoolul mi-a placut, inainte de a deveni major aveam saptamani in care eram beat bine 3-4 zile la rand. In prezent ies la o bere cand am chef, in rest nu beau, ca umblu foarte mult cu masina.
Sunt ateu dar caut acel ceva in crestinism, care sa ma impresioneze, si sa cred cu adevarat. Stiu si Tatal nostru, si Crezul, merg la biserica cel putin o data pe an, la Inviere (in rest programul meu nu include trezitul devreme duminica, iar spovedania nu reprezinta nimic pentru mine; daca eu imi recunosc o greseala si ma simt vinovat, face mult mai mult decat daca i-as spune unui barbos bogat ce am facut.
Ascultam manele cand eram mic. Acum ascult muzica comerciala, chiar si hip-hop (o sa ajung in Iad pentru asta rolling eyes ). Manele ascult rareori, cu prietenii care au fost si ei manelisti si s-au maturizat, mai mult din amuzament.
Nu sunt genul care arunca cu pietre in cei slabi. Am propriul drum, si sunt mai preocupat sa arunc cu pietre in cei care m-au tratat de sus, cand eram nou. Ajung langa ei si ii c*c bine, apoi avansez mai departe.
Eu nu am decat un abces la un dinte, care trebuie tratat prin operatie, dar mi-e frica, si nici financiar nu stau atat de bine, asa ca aman operatia o vreme. Nu cred ca e afectata omenirea de decizia mea de a lua un Algocalmin din cand in cand.
Ma "incadrez in tipar" atat de tare, incat am lasat pe cei mai limitati in gandire decat mine, sa plece la facultate de "devina cineva", iar eu am ramas sa-mi asigur un viitor in satucul natal.
Nu vreau sa fiu superior, dar daca mi-am deschis o mica afacere la 21 de ani, si la anumite lucrari am chemat veterani in domeniu sa lucreze cu mine, cu sculele, spatiul si clientii mei, am impresia ca sunt putin cam superior.
Om mediocru? Daca asa poate fi numit un actual agent de paza, care a ales sa piarda 12 ore din doua in doua zile ca sa mai aiba o sursa de venit, mai ales pe timpul iernii, cand oricum aparea plictiseala si sedentarismul, da, sunt si de ala.
Acum pune-te in locul meu, si citeste textul scris de tine. Ce ziceai? laughing
Cine e monstruozitate?

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

M-am spart de ras cand ti-am citit raspunsul.

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Alt raspuns inutil si retardat...
Cine dracu te intrebat ce faci tu/ce viata ai tu.
Intrebarea era una mai filosofica(chiar era la categoria Stiinta si Filosofie dar vad ca un bou mi-a mutat-o la Conversatii), intrebam de ce oare oamenii sunt asa "fleasca" in ziua de azi?
Fiecare propozitie scrisa a fost doar un exemplu a pereceptie mele a omului tipic secolului 21, nu trebuia sa imi lasi un comentariu despre fiecare propozitie(pentru ca sunt doar exemple si puteam sa dau alte cateva sau sa nu le mai dau pe astea si sa dau altele in locul lor). Si chiar ma doare undeva de ce faci tu, multumesc ca mi-ai irosit aceste minute din viata degeaba.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

A... Deci asta fac filosofii, dezvolta propozitii inteligente de genul "Ce sa faci in Romania?" sau "Viata e de ****".
Ciudat, filosofii despre care am invatat eu in scoala nu bateau campii.
Eu ti-am aratat cum vad eu problema. Ti-am raspuns realist, la intrebarile tale, din situatia mea.
Nu mi se pare ca ai dreptate in nici un rand.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

P.S.: Nu m-a intrebat nimeni ce fac eu, dar acel "toti" ar trebui sa se refere la toti, nu?
Sau cand te prinde 'filosofia', esti atat de ametit incat iti scapa cuvintele?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Internetul este de fapt o lume virtuala, falsul realitatii coiat leit.Si in realitate oamenii fac exact ce fac pe internet dar in mod comod. Daca o persoana in realitate prefer sa nu citeasca si sa mearga la crasma sau sa iasa cu amcii si sa vorbeasca de una si de alta in fata unei reviste cu vedete, pe internet acelasi lucru face.Internetul nu schimba omul in bine ci il tintuieste pe fotoliu, pat si fae acelasi lucru ca in relaitate.
Nu a fost lumea mai buna, intotdeauna a fost cum o vezi ppe internet. Daca vezi ca oamenii se improasca pe internet cu noroi, asa erau si inainte de internet, acum prind mai mult curaj in spatele monitorlui ceea ce tind sa cred ca rautatea castiga teren.
In retele de socializare la fel sta treaba.In loc sa iei un suc sau bere,un buchet de flori sau altceva si sa mergi la amici,rude, etc in vizita, e mai comod si mai simplu sa vorbesti cu ei prin chat. Vorbesc la modul general. Daca unei persoane nu ii place wikipedia sa stii ca nici in viata reala nu-i place sa se intereseze de cuvinte sau de invatatura. Cum ziceam, internetul este o alta realitate, falsa, copie a realitatii pure care cam da dependenta.Internetul detine o multime de date folositoare, ai dreptate dar omul obisnuit, va face pe internet exact ca in realitate.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu ne-am transformat in monstruozitati ci asa eram, doar ca pe internet se vede.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De ce am impresia ca ai citit doar primele 2 propozitii din intrebarea mea? Nu era o intrebare doar legata internet, fiecare propozitie continea un exemplu distinct legat de cum vad eu oamenii din prezent.