| ciolpi a întrebat:

Ofer funda! Rau sau Bine? Spune-ti orice despre ele ce considerati ca inseamna,ce va trece prin minte cand le spune-ti, orice dar sa fie argumentat bine!

Răspuns Câştigător
| WhatheWow a răspuns:

Dualitatea e cea mai evidenta caracteristica a Universului, fara ea, Universul nu s-ar fi putut forma si, in consecinta nu ar fi existat. Actiune si reactiune, bine si rau, sint principiile acestei dualitati dupa care se ghideaza intregul Univers. Aceste doua pot alterna, actiunea poate fi buna si reactiunea rea sau invers, in acest proces intervenind Relativitatea. Nu exista lucru bun la nesfirsit, cum nici lucru sau stare rea de asemenea; mai devreme sau mai tirziu o reactiune poate tramsforma o stare buna in una rea si invers, e relativ. Ce poate mentine totul sub o anumita forma, e doar Echilibrul care, pe aceleasi principii, adica cauza-efect sau actiune-reactiune poate fii relativ si, nu in ultimul rind, cea mai fragila stare, putind fi perturbat, adica echilibrul, de orice actiune sau reactiune.

Toate aceste alternari intre bine si rau, perturbarea unei anumite stari de echilibru de catre o actiune sau reactiune, le intalnim in fiecare zi, chiar si in lucrurile cele mai marunte si nu doar la scala universala. Dumnezeu, in acceptiunea crestina e Creatorul Universului, Bunatatea in stare pura si eterna insa, chiar si acest lucru e relativ deoarece cunoastem exemple in care Acesta devine rau. Daca e Creatorul intregului Univers atunci, implicit e si Creatorul Raului. Dar de ce a creat Dumnezeu Raul? Greu de raspuns insa, pe principiul expus mai sus, Raul nu e altceva decit o reactie la o stare de fapt. Cunoastem povestea lui Lucifer devenit rau in urma unei actiuni a lui impotriva lui Dumnezeu, actiuni care daca nu ar fi fost in prealabil pusa la cale de catre Dumnezeu, ceea ce e de fapt un nonsens, atunci Raul rezultat in aceste conditii s-a autocreat. Toate aceste lucruri nu au legatura cu Omul si nici macar cu restul Vietii caci s-au intimplat cu mult inaintea aparitiei Vietii. Deci daca Binele si Raul s-au autocreat ca reactiuni la unele actiuni si invers, daca sint relative, Raul devenind bine iar Binele rau atunci, nu raportat la noi ci la intregul Univers, cele doua sint relativ egale, complementare si indispensabile. Dumnezeu poate deveni rau si implicit Diavolul bun. Daca exista o Pace intre cei doi, nu poate fi decit una reltiva si subiectiva pe care o putem numi Echilibru.

Daca cele doua stari, Binele si Raul sint relative, pot alterna intre o stare sau alta, pot chiar sa se mentina intr-o stare de echilibru, nu sint de fapt doar Una; o singura stare care se schimba in functie de propriile dorinte, dorinte care afecteaza Universul si implicit pe noi?
In consecinta, daca acceptam ca Dualitatea e de fapt o singura sursa care doar alterneaza de la o stare la alta prin transformare atunci una din cele doua e doar o " unealta " folosita pentru aceste schimbari. Dar care? Poate fi Raul unealta prin care Binele isi schimba starea sau invers.
Uitindu-ne din nou spre filosofia crestina vedem ca Binele, reprezentat de Dumnezeu a fost primul, Raul facindu-si aparitia ulterior sau mai corect spus creat ulterior de catre Acesta.
Si in aceste conditii, Raul fiind creat de catre aceeasi putere care detinea Binele, cu singurul scop logic si pozitiv si anume, pentru Echilibru, caci banuiesc ca nu din plictiseala, atunci inseamna ca acea stare de Bine nu era perfecta. Pe de alta parte, daca acceptam ca starea de Bine posedata de Dumnezeu era una perfecta, atunci El nu a creat Raul pentru echilibru ci pentru alte motive, devenind in felul acesta, adica Dumnezeu, nu doar reprezentant al Binelui ci si al Raului deopotriva.
In aceste conditii dispare adevarata Dualitate caci nu mai avem Raul de sine statator ci doar o unealta minuita de Dumnezeu prin intermediul Diavolului si ca, raportat la noi, Dumnezeu ne manipuleaza cu ajutorul Raului iar in aceste conditii nu cred ca Liberul arbitru mai are vreo relevanta, Relativitatea fiind din nou o insusire a acestor actiuni.
Dualitatea, asa cum bine spui, nu se rezuma unui singur concept ci cuprinde o multitudine de elemente insa, in contextul subiectiv postarii mele, m-am referit strict la metafizica dualitatii, adica, cauza-efect, actiune-reactiune, bine-rau.
Relativitatea nu e doar de ordin strict matematic ci poate, la fel de bine sa incadreze mai multe domenii iar in cazul de fata, e tot un concept metafizic. De exemplu, nu are nici o implicatie matematica, atunci cind afirmi ca o anumita stare e relativa caci poate, influentata de anumiti factori, sa se tranforme intr-o alta. "Totul e relativ!" nu e o "ecuatie" matematica ci, cu siguranta o afirmatie metafizica.
E foarte adevarat ca Raul e doar totalitatea unor actiuni neagreate de Dumnezeu; insa doar in acceptiunea crestina. Ca si concept social in schimb, Raul poate fi impartit in mult mai multe categorii dar nu vreau sa deviez acum, prea mult de la subiect.
Tu spui ca nu putem sa etichetam Dumnezeul biblic, caci despre acesta "filosofam", ca pe unul bun sau rau insa, daca sintem de acord ca Raul este doar acea actiune neplacuta Lui, atunci trebuie sa acceptam si ca Raul porneste de la Dumnezeu, deci e creatia Lui. Ma intreb, daca Lucifer ar fi reusit sa-l detroneze pe Dumnezeu, atunci care ar fi fost originea Raului. Merg mai departe si spun ca, in cazul Potopului, presupun ca Dumnezeu nu a fost rau, pentru Noe, iar pentru restul... doar drept; adica ma refer la faptul ca atunci cind El spune ca "sa nu ucizi" e bine, in schimb cind cineva o face in numele Lui sau chiar El ucide in masa, nu e un lucru rau ci se face dreptate?!
Dar sa revin la originea Raului si la Dualitate. Cred ca sintem de acord ca binele si raul sint doua elemente opuse iar in Crestinism sint reprezentate, Raul de Diavol iar de cealalta parte Binele de Dumnezeu. Asta inseamna ca sint doua forte care actioneaza una impotriva celeilalte si, in acest caz putem vorbi de Dualitate iar Relativitatea da sens rezultatului unei anumite actiuni ale unora dintre cele doua forte asupra noastra ca indivizi sau ca societate.
In acest caz insa, nu mai putem vorbi de Dumnezeu ca fiind creatorul Universului caci asta implica omnipotenta lui si ca urmare si creatia Raului. Lucifer a fost un inger, banuiesc, tot creat de Dumnezeu. Incercarea lui de a-L detrona pe creatorul lui, in acest caz fiind un esec al lui Dumnezeu in a controla acest tip de dorinta, deci un rau pornit din acest esec. In consecinta, Dumnezeu nu este omnipotent datorita lipsei de control asupra Raului.

| daniel18 a răspuns (pentru WhatheWow):

Binele si rau sunt doar niste cuvinte la care omul face diferenta dintr-un obiect, material, legume, ......etc. de exemplu : ( omul facand diferenta dintre o rosie proaspata si o rosie putrezita, la care zicand ca rosia proaspata e "buna", iar cea putrezita zicand ca e "rea"), fiecare obiect, materie, situati, plante, .....etc., are rolul lui.
Eu cred ca savanti la ora asta is nebuni! laughing

7 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Perceptii

| sellenaD a răspuns:

Cel mai rau lucru care ti se poate intampla e sa fii intr-o situatie sa nu poti alege intre bine si rau sa faci diferenta intre ele, dar ambele sa aiba ceva care sa nu te lase sa iei o decizie.Toate lucrurile rele au si ceva bun daca incerci sa cauti... intrebarea e :cat de buni suntem la descoperit ce e rau in ceva care ni se pare ca e foarte bine? si ce e bine atunci cand ni se pare ca ni s-a intampla cel mai rau lucru din lume?

| Mădă0611 a răspuns:

Termeni relativi.
Dacă pârăşti un hoţ, ai făcut rău sau bine? (întrebare retorică)

| Anna1992 a răspuns:

O valoare morala pe care si-o alege fiecare.Raul este acea forta care ne stapaneste pe majoritatea dintre noi si ne face sa spunem ceea ce vrem si ce nu...ne duce la acea ipostaza in care nu stim decat sa ranim oamenii pe care, de fapt ii iubim!

| Anna1992 a răspuns:

Binele dizolvă răul

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anna1992):

Si raul dezvolta binele