| T0T a întrebat:

Păreri?

http://www.click.ro/......a-faca-sex

Răspuns Câştigător
| Ihvnnm a răspuns:

Eu sunt de acord, însă copii sa fie totusi destul de mari ca sa poata intelege unele lucruri. Adica cel putin 11-12 ani. Educatia sexuala mibse pare un lucru bun pentru ca elevilor li se oferă ocazia sa afle dintr-o sursa de încredere niste lucruri importante. In special pentru cei care nu vorbesc cu parintii despre asa ceva. Bineinteles toti sunt curiosi la o anumita varsta sa inteleaga cum stau lucrurile iar multi găsesc surse nepotrivite din care isi iau informatiile. De aici rămân fie dezinformati fie informati intr-un mod gresit deci practic tot dezinformati. Si de asta se intampla atatea tâmpenii.
Totusi, totul trebuie sa aibă si anumite limite iar profesorul care prezinta sa fie competent. Sa fie câteva ore la care elevii sa fie incurajati sa vorbească deschis dar nu nepoliticos despre asta. Pana la urma nu este niciun lucru rusinos sau anormal daca se vorbeste despre subiectul acesta in locul potrivit, la momentul potrivit si intr-un mod potrivit, politicos.

8 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Păi mai bine din cărți, decât de pe maidan și din „gura lumii" (cea plină de eresuri ciudate), și pe urmă să întrebe la TPU de ce nu le vine fetelor menstruația.

| Drimmero a răspuns:

Sunt pro, trebuie sa invete si ei putina ''sexologie'', sa invete corect reproducerea, decat sa aiba informatii eronate de pe net sau de pe strazi. Dar din clasa a 4-a le va fi subiect de caterinca, prin clasa a 6-a ar fi perfect sa implementeze asa ceva.

| LoveSleep a răspuns:

Sunt pro pentru asta, dar nici vorbă de clasa a 4-a, eventual după 13, 14 ani.

| Deaad a răspuns:

Ce sa faci acum cand pana si putoii de 10 ani se gandesc la relatii si sex.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi se pare okay sa explici cum stau niste lucruri, ce implica, ce consecinte sunt, dar in rest nu acela cred ca e rolul unei asemenea educatii!

Si ce ma frapeaza e modul ala de a explica pentru copii de clasa a IV-a notiuni parca scrise tot de un copil de clasa a IV-a. So creepy!
Mi se pare jenant. Si sper sa nu se aprobe.
Chiar am un frate in clasa a 2-a. Nu stiu, mi se pare dezgustatoare introducerea in lumea adulta din ochii copiilor prin acel manual.

Multa lume crede eronat ca introducerea orelor de educatie sexuala va avea beneficii. Se insala, vor dezlantui si mai rau fiarele nestapanite de parinti acasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Revin iar sa va terorizez.

Eu nu inteleg de ce cred unii ca daca se face educatie sexuala la scoala, culmea, din clasa a IV-a (pana la urma ce avea o extensie a manualului de anatomie de a VII-a?), probabil vom avea niste adolescenti sau tineri adulti cuminti si informati si se va evita cumva producerea de nenorociri de ordin psihic si poate si fizic.

Lucrurile respective nu tin de educatie sexuala, ci de alta educatie pe care trebuie s-o ofere parintii.
Credeti ca minorii care fac sex o fac pentru ca sunt dezinformati fiindca nu se face educatie sexuala cu ei? Va amagiti singuri. Ne dau ei lectii despre sex.
Ignoranta si prostia ti le poate tine in frau doar un parinte care nu are nevoie sa-ti explice cum fac doi adulti dragoste. Si oricum un parinte bun stie ce copil a crescut la usa lui ani de zile.

Si in principiu cine nu asculta de parinti, nu asculta nici de ce se spune pe la scoala, garantat! De aia vedeti atatea bombe pe la D&S sau la stirile de la ora 17.

Eu cred ca un adult sau un parinte n-ar aproba o asemenea aberatie. Bineinteles ca pustanii vor sari de fund in sus sa aprobe.
Sincer, daca ar fi fost alte explicatii in manualul ala, scrise in alta maniera, o alta abordare, poate n-as fi strambat din nas, dar ce am citit acolo nu-mi sugereaza decat ca manualul ala e doar o invitatie clara la "poftiti, dragi copii, la sex!" Nu mi se pare normal sa fie asta rolul scolii. Modul in care organele sexuale interactioneaza trebuie ilustrat de la o varsta in alte parti, doar trebuie si industria p. orno sa supravietuiasca.

Focus-ul trebuie sa fie pe educarea ca individ, nu pe modul in care sexul e ceva ce oamenii fac de placere. Scopul principal a fost dintotdeauna reproducerea, pe asta trebuie sa se axeze, nu pe descrieri demne de Sandra Brown sau Fifty Shades of GreyWest. laughing

Sa lasam prostiile si sa gandim serios. Un tralalau de 10 ani are in cap doar GTA V si Minecraft. Astea-s ocupatii si placeri pentru el. Nu vii tu o pupaza de la minister sa le bagi un manual pe gat si sa le zici ca o placere in viata e sexul, la varsta aia...

| T0T explică (pentru anonim_4396):

Vezi că o iei pe urmele lui Bunny laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Băi, nu accept ofense de acest gen! Poate am scris eu mult ca ea, dar ea vorbeste mult si nu spune nimic! laughing