| anonim_4396 a întrebat:

Pe 8 Martie este ziua Mamei sau a Femeilor?

5 răspunsuri:
| SimonaNicoletaღ a răspuns:

Pai ce mama nu e femeie?
A femeilor, mamelor

| allllexaaaa a răspuns:

DA! Tu nu stiai? E ziua femeilor, mamelor.

| Eternitas a răspuns:

Totul despre 8 Martie!

Tradiţia celebreii femeii datează încă din vremea grecilor. Pe atunci, inclusiv măreţii zei din Olimp aveau o zi în care sărbatoreau pe zeiţa Rhea, zeiţa-mamă a tuturor, asociată deseori cu pământul.

Astfel, odată cu ei şi pământenii sarbatoreau femeia-mamă, creatoarea tuturor fiinţelor vii şi simbol al renaşterii perpetue. Astăzi, ziua de 8 martie celebrează femeia la toate vârstele, zâmbetul, gingăşia, generozitatea şi dăruirea ei.

| Anemona2020 a răspuns:

DA este ziua femeilor.baftaa