| ღ..*Addelly*ღ.! a întrebat:

Ptr baietiii care se pricep la calculatoare vreau sa stiu si parerea voastra
Am calculatorul de 3 ani nu am avut probleme cu el o perioada dar dupa ceva timp se bloca nu mai mergea fiind in garantie l-am dus la ei dar aceia nu stiau decat sa imi instaleze windowsul si dupa 2 zile iar aveam probleme cu el l-am dus de cateva ori dar degeaba...pana la urma l-am dus la un informatician i-am schimbat hard-diskul dupa o perioada iar am avut probleme cu el... i-am instalat windowsul de foarte multe ori dar mergea cateva zile. nu demult am chemat un baiat care stiu ca se pricepe foarte bine la calculatoare si mi-a zis ca acela care mi-a schimbat hard-diskul trebuia si sursa schimbata altcineva mi-a zis ceva de bios sa instalez ceva de bios si ramii ...fiecare are cate o parere
Sa va spun cum imi face:
Deci il aprind merge un pic si se blocheaza si imi apare o imagine albastra cu un scris alb si zice ceva de software de bios pshical memory. cand il aprind imi zice sa ii dau restart sau uneori imi apare o imagine pe negru si la final scrie CD-PIO: nu stiu ce are
Voi ce parere aveti va rog

Răspuns Câştigător
| DrViorel a răspuns:

Iti atrage atentia asupra softului tau. baiatul care a venit la tine a avut dreptate cand ti s-a schimbat Hard. Disk trebuia schimbata si sursa sa fie compatibila cu hard. Acum depinde si de ce calculator ai, sunt si calculatoare care sunt individuale componentele unele fata de altele astfel pot sa fie schimbate intre ele fara probleme. daca iti apare si,, Bios Pshical memory", inseamna ca intr-adevar ai probleme si cu ramii... iar la treaba cu garantia ei au obligatia sa iti schimbe anumite componente pentru ati face calculatorul sa mearga nu doar sa instaleze banalul windows... Si daca altcineva iti umbla la calculator automat garantia dispare din contractul vanzare/cumparare... Dar cea ce trebuie sa faci sa ii intalezi ramii si sursa nu este o treaba extrem de grea, este chiar simpla, daca stie sa iti instaleze.

2 răspunsuri:
| rey a răspuns:

Cred ca e posibil sa fie Ram. dar daca spui ce placa de baza ai(dac e Eps, sau alta in afara de Gygabyte sau asus, poate face ea fite) in orice caz, cred ca ai o chinezarie de sursa, sfatul meu e sa scoti cati bani poti de pe el, apoi sa cumperi o configuratie noua pe DDR 2 si Hard-ul sa-l pastrezi, si sa cumperi o sursa buna. sa aiba minim 2 kg. sursa minima pe care ti-ar trebui-o ar fi
http://www.pcgarage.ro/surse/fortron/atx-350-pnf/.
Daca vrei sa faci asta ti-as putea posta o configuratie pe la 1200 lei si ai avea un computer buuun.
Dar cum se schimba tehnologia... va aparea rapid ceva mult mai bun, de exemplu tu ai DDR1 banuiesc... computerele din generatia veche ar costa maxim 500 lei.

GOod Luck.
Cat despre Windows incearca alte liceente, etc. da sa dai un upgrade la BIos ar fi vital.
Sau daca nu stergeai tot, adica partitia D sau care le mai ai, ai putea sta cu un virus care sa faca asta dupa fiecare format.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Instaleazati windowsul din nou si o sa mearga