| cristinuca05 a întrebat:

Sal.cine stie o dieta pentru slabit care sa functioneze cam in 5-6 luni cam 10 kg.mentionez ca am 16 ani si as vrea sa dau ceva kg jos mai ales ca sunt si joasa de inaltimesad. de saptamana viitoare o sa merg la sala dar am nevoie si de o dieta ...cam cat o sa slabesc si in cat timp? va rogg dati-mi ceva folositor.multumesc

3 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Curele de slabire nu se pot face decat de catre adulti. Pentru adolescenti aceste cure de slabire sunt periculoase si pot afecta starea de sanatate si dezvoltarea propriu zisa a tanarului respectiv. De aceea este bine sa nu tii nici o cura de slabire. Important este insa faptul ca, dimineata sa mananci o masa consistenta, la pranz in alimentatie sa ai legume, proteine, fructe, iar la cina ceva mai usor si ultima masa sa nu fie luata dupa ora 20. Pentru a consuma insa energia, este bine sa faci miscare, anumite exercitii care sa-ti poata modela frumos corpul, sa eviti bauturile carbogazoase, care ascund in ele o catitate mare de zahar si E-uri si sa ai grija cu dulciurile si fainoasele, care sa nu fie in cantitate prea mare.
Nu cred ca te va ajuta mersul la sala, pentru pe langa faptul ca este nevoie si de bani pentru a merge la sala, acolo sunt o serie de metode care de asemenea nu sunt bune, in timpul adolescentei.
Poti in schimb sa practici ceva sport, sa mergi mai mult pe jos, pentru a consuma energia suplimentara.
Iti doresc succes si multa sanatate.

| Lary a răspuns:

Tine-ti propria dieta.Organismele difera. Daca cineva a slabit pe o anumita diata, alta persoana poate sa aiba probleme cu stomacul.Incerca mai multe(dar inventate de tine) si vezi care ti se potriveste.Succeswinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa dietele! Nu mai manca paine, dulciuri, fast food si nu mai bea bauturi carbogazoase. Prima masa sa fie pe la 12, iar a doua(ultima) pe la 19. dupa masa, fa cateva abdomene si extensi, si intre mese, mai manaca fructewinking.
Nu am incercat, deci nu stiu in cat timp isi face efectul, dar cam asta ar trebui sa faci pentru a slabi.