| Vlad112233 a întrebat:

Salut,am 21 de ani și pot sa va spun ca pana acum mi-a fost foarte greu,nu am studii superioare,am ales calea străinătății,ca în Romania nu stiu ce as putea faca ca sa ma descurc cat de cat,m-am dus la agricultura sau la ce am apucat,nu mai vreau sa trăiesc asa. Un plan pe viitor nu am, fac greșeli încontinuu, am zis sa plec la curierat, am stat putin in proba și din cauza stresului și a emoțiilor am plecat de frica ca o sa fac ceva o boacă, iar acum sunt praf psihic,sunt demoralizat complet, mai am putin și intru in depresie. Nu stiu ce sa fac, nu vreau sa trăiesc doar prin străinătate,vreau sa stau in Romania sa ma bucur de oameni apropiați, bine câțiva,ca ce prietenii am avut au plecat si ei. Acum ma întorc în România, stau puțin și imi găsesc de lucru la altceva,ca am fost las și am fugit dar asta este viata, ce părere sfat aveți, de situația asta sau voi prin ce treceți?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sfatul meu e daca ai făcut pasul sa pleci din tara nu te mai întoarce. Mai bine nu îți va fi aici, dar clar îți va fi mai greu sa pleci iar.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu ești laș dacă nu te regăsești într-un loc de muncă. Eu la 21 de ani abia mă calificasem în meseria pe care mi-am dorit-o, și munceam ocazional, neavând nevoie de mulți bani la vârsta aia.
Am lucrat mulți ani în turism, doar pentru că era un mediu plăcut, eram apreciat și se lucra în schimburi, deci aveam zile libere în toiul săptămânii.
E normal să ai perioade în care să te întrebi ce vrei să faci cu viața ta. Caută o afacere care ar merge în România, strânge bani câțiva ani pentru ea, și fă-ți curaj să încerci. Dar ai mare grijă la calcule, trebuie să faci rotunjiri pe plus, nu pe minus. E cheltuială foarte mare la început.

| Roger645 a răspuns:

Poti face munca grea acolo cu 1500-2000eur/ luna, tragi vreo 5 ani si vii incoace cu 50000eur. Acolo nu faci nici o branza cu aceasta suma ( doar un biet ap e 2-300. 000eur), dar aici e ceva. Poate incerci sa faci aici ce ai invatat acolo, cu care esti deja familiarizat. Cu limba cum stai?