| Raoul_Raul_1995 a întrebat:

Salut,An nou fain prieteni! Am un mic blog abia deschis.

http://wordsfromeden.blogspot.ro/

Imi puteti da va rog un feedback?
Ce mai trebuie imbunatatit?
Contentul e bun?
Dar URL-ul?
Cum l-as putea promova?
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Initial pare interesant, dar sunt atat de multe greseli de ortografie incat dupa primele 5 randuri nu mai poti citi. Trebuie sa tgasesti pe cineva care cunoaste limba romana, macar la un nivel de baza care sa ia totul la mana si sa corecteze sutele de greseli. Asta este prima conditie daca vrei sa ai cititori. Eu ma simt pacalita si batjocorita cand intru si citesc un text in care autorul nu respecta regulile limbii romane. Imi arata lipsa de respect fata de el insusi, de limba romana si fata de mine. E ca si cum m-ai invita la tine acasa a masa si casa ar fi plina de gunoaie si mizerii. Chiar daca mancarea e foarte buna, daca mi-o servesti pe niste ziare unsuroase, in farfurii in care s-a mai mancat fara a fi spalate, care sunt acoperite de mucegai si grasime ranceda, cu tacamuri ruginite si foarte murdare, nu voi putea sa ma bucur de ea, ba chiar mi se va face scarba si voi pleca. DE exemplu, numai in textul de introducere ai 9 greseli foarte grave.
Ceea ce scrii e minunat pentru un copil, ai idei bune si, daca citesti foarte foarte mult si esti mult mai selectiv cu ceea ce publici pe net, vei putea creste si vei putea, in 5-6 ani sa ai niste texte chiar valoroase. Ai talent, ceea ce important, dar reprezinta doar 1% din creatie, mai ai nevoie de 99% munca. In plus, trebuie sa fii mult mai selectiv. M-am chinuit sa citesc prima poezie (are si ea zeci de greseli grave de exprimare si scriere in limba romana). Ideea e interesanta, realizarea este cam saracuta. Trebuie sa o citesti si recitesti si sa o rescrii de cel putin 10 ori inainte de a o publica. Tu ai publicat acolo prima schita, e pacat sa faci asa, mai are nevoie de zeci de ore de munca inainte sa ajunga publicabila. Si nu mai dilua ideea, e interesant ce ai vrut sa zici, dar pentru a exprima ideea clar si interesant ai nevoie de maxim doua versuri. Restul e balast si trebuie sa scapi de el, poezia trebuie sa fie mult mai densa in idei.
Atentie la forma poeziei. fie ca scrii poezii in forma fixa, fie ca nu, trebuie sa respecti un ritm pentru ca poezia sa fie placuta citirii. Ai invatat la scoala despre aceste ritmuri, ele nu sunt facultative, ideile tale trebuie inscrise in ele. Numara cu atentie silabele fiecarui vers, aminteste-ti care sunt ritmurile si apoi aranjeaza poezia intr-o forma placuta. E pacat sa ai o idee si apoi sa-ti bati joc de ea fiindca ti-e greu sa o prezinti frumos. E ca si cum ai aduce cuiva un cadou dragut, intr-o cutie rupta, murdara de mancara si de urina, care pute ingrozitor si de pe care se va murdari.
Nu e cazul sa promovezi deocamdata ceea ce scrii. Esti incepator si lumea va intra, va vedea ca nu te pricepi prea bine si va pleca definitiv. Petrece cativa ani muncind la slefuirea scrierilor tale. Arunca 90% din ce scrii, pastreaza numai cele mai bune 10% versuri. Nu publica niciodata un vers asupra caruia nu ai revenit macar de 10 ori, fiindca inseamna ca inca nu e complet. Citeste foarte mult, trebuie sa citesti macar de 100 de ori mai mult decat scrii. Gaseste o persoana sa te ajute cu gramatica. Si abia dupa ce realizezi la perfctiune toate aceste lucruri, gandeste-te la promovare. In acest timp o sa mai cresti, vei ajunge la liceu, vei vedea lumea si viata cu alti ochi si vei avea tot mai multe idei interesante. Mult succes!

| Raoul_Raul_1995 explică (pentru Brigaela):

Ai dreptate in mare parte din ce ai zis..Greseli peste tot, o sa ma apuc sa corectez calumea treaba asta.Da ideea e ca sunt foarte aglomerat..Am fost impins de prieteni sa public totul si a fost chiar facut pe graba..Multumesc de review si promit ca o sa acord mai mult timp la el..Fiind adolescent din pacate nu am suficient timp de nimic, dar chiar o sa duc blog-ul asta mai departe..Mersi inca odata

| Brigaela a răspuns (pentru Raoul_Raul_1995):

Nu lasa pe nimeni sa te impinga, fiindca tu ai un singur nume, daca il devalorizezi publicand scrieri care nu sunt perfect slefuite, nimeni nu va mai avea incredere in tine. daca nu ai timp sa muncesti la fiecare vers macar 10 ore, nu il publica, lasa-l pentru cand vei avea suficient timp. Scrisul literatura nu poate fi o chestie facuta pe graba, este o munca titanica.

| Raoul_Raul_1995 explică (pentru Brigaela):

Daca stam sa calculam nici macar maretul Eminescu nu a stat atat ..Pana la urma nu cred ca a stat 10 ani fara sa mearga la baie sa reuseasca sa isi compune fabuloasele poezii..Multumesc de review..Site-ul merge bine, 1200 de vizualizari in 5 zile happy..Cred ca o sa continui chiar si asa, putin pe graba..Mai ales ca nu il fac pentru oameni, il fac pentru ca sa imi descarc sentimentele undeva.

| Brigaela a răspuns (pentru Raoul_Raul_1995):

Oho, Eminescu a stat mult mai mult, gandeste-te numai ce studii avea el.
Pacat ca il faci pe graba, inseamna ca mi-am pierdut inutil timpul facand un review la nimic.

7 răspunsuri:
| Lawliet14 a răspuns:

Bine, Raulica! E ok. Promovare? Peste tot. happy In rest, tot ce-ai scris si inclusiv denumirea lui sunt ok.

| Raoul_Raul_1995 explică (pentru Lawliet14):

Multumesc happy ..Ma bucur ca iti place :3

| Raoul_Raul_1995 explică:

Mai astept review-uri :3