| AndreiMM0002 a întrebat:

Salut, ce parere aveți de oamenii care aleg sa se sinucida sau care au încercat? De ce societatea și statul nu îi ajuta sa treaca peste problemele lor?

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cu toti avem probleme Andrei, uni mari, uni mici, stii care e faza ca cei care se plang au probleme mici in timp ce alti nu se plang si fac ceva in acest sens

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai te ajuta societatea, sunt atatea cazuri in care au fost ajutati... Insa de unde sa stie lumea de cei care vor sa se sinucida si au aceste ganduri? Ca ei nu cer ajutor.

| Celcestietot a răspuns:

Societatea te poate ajuta, statul nu. Pe cei care conduc în general îi interesează propria persoană, nu și de altele.

| SilentRain a răspuns:

Cred ca sunt doar persoane orbite de durere și nu pot privi viata într-un mod mai relațional, nimeni nu te poate ajuta dacă nu strgi după ajutor
Pe stat îl doar fix în cot, societate te ajuta doar dacă apelez tu la el

| Sofer a răspuns:

Din vina oamenilor ajungi sa faci gesturi din astea ca te simti nebagat in seama si nu prezinti interes pdntru ei.

| SG1995 a răspuns:

Suicidul e un act de curaj și de lașitate simultan. Un act de curaj pentru că efectiv oricât de credincios ai fi, tot ai teama aia de necunoscut, până și eu ca ateu nu-s că nu e există nimic după moarte, moartea e un mare semn de întrebare, iar apoi e un act de curaj deoarece iți trebuie curaj să treci peste instinctul de conservare și efectiv să te sinucizi, nu cred că nu există om care să nu se fi gândit cel puțin odată la modul serios să se sinucidă și apoi să ezite.
Dar în aceeași timp e și un act de lașitate, adică gândește-te că un om care se sinucide are probleme, iar în loc să le confrunte, fuge de responsabilitate. A muri odată ce treci peste instinctul de conservare e ușor, dar în schimb să rămâi în viață, să înfrunți probleme, uneori poate fi o adevărată tortură psihică.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Zic ca nu ar trebui judecați aspru, sunt bolnavi care se simt mizerabili cu propria viața și cu propriul trecut! Totusi e și un gest cam egoist sa lași oamenii tai dragi sa sufere apoi dupa pierderea ta dar cum unii dintre astia nu au pe nimeni și aproape nimic pe lumea asta și au avut parte doar de ghinion, e deja alta poveste.Singurii in măsura sa ii judece sunt doar prietenii sau familia, ce as putea sa spun eu? nu am întâlnit personal cazuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unii au motive destul de bune, altii nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deoarece nimeni nu este interesat de soarta lor. Iar de regula societatea ->cu principii, stil de viata diferit, mentalitate Sau Statul cu taxele lor sunt de vina