| AlexValentinn a întrebat:

Oamenii care sunt in ultimul stadiu al depresiei de ce aleg sa se sinucida? Sunt prea slabi psihic si nu incearca sa lupte si sa treaca peste sau cand ajungi la nivelul ala nu mai poti fi salvat? Ce parere aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Anuket a spus foarte bine: depresia apare cand nu mai exista motive pentru a trai.

Toti oamenii ajung la starea de depresie, mai devreme sau mai tarziu. Niciun om nu scapa, indiferent de varsta, de pozitia lui in societate, de stare materiala, ori ca este sau nu crestin, ca este sau nu sanatos, ca este intr-o relatie sau nu, ca se simte iubit sau nu.
Chiar si bogatii actori de la Hollywood ajung la depresie si la sinucidere. Oamenii care nu se sinucid asta nu inseamna ca nu avut parte de depresie sau ca nu or sa aiba.
Depresia este o stare ingaduita de Dumnezeu prin care cerul ne atrage catre sine. Dumnezeu nu ne poate da cerul, nu ne poate da mantuirea Sa, daca nu simtim nevoia de aceste lucruri. De fapt, daca ne simtim bine aici pe pamant, nici nu ne dorim altceva. Dar Dumnezeu stie ca viata vesnica, mantuirea, sunt lucruri vitale pentru noi. El stie ca anii vietii acestia nu sunt decat un simbol al vietii vesnice, si ca viata aceasta este prea putin importanta.
Noi trebuie deci sa vedem lucrurile prin ochii lui Dumnezeu: sa nu cautam atat de mult viata aceasta, ci sa ne indreptam privirile spre viata vesnica. Iar daca aceasta de pe urma exista sau nu, este datoria, obligatia fiecarui om nascut pe pamant si care se crede in toate facultatile mintale, sa caute si sa cerceteze existenta sau inexistenta acestor lucruri.
Depresia este o intersectie de drumuri prin care alegem pe ce drum vrem sa mergem.
Depresia se poate vindeca si fara Dumnezeu, dar vor ramane "cicatrici".
Recomand cartea "Viata lui Iisus": https://www.viatasisanatate.ro/viata-lui-iisus
Aceasta ne poate ajuta sa trecem de depresie si s-o uitam ca si cum nu ar fi fost niciodata.

| zilog a răspuns:

Nu îți pierde timpul tau! Nu te uita la ei! nu te gândi la ei! de ce este o irosire de timp sa te implici : pentru că viata ta e scurtă așa că trebuie să te gândeșți căre sunt problemele tale și care sunt problemele altora!
Dacă tu te implici fără să te plătească nimeni și fără să îți ceră nimeni să rezolvi problemele altora vei descoperi că ai pierdut ani din viața ta pentru alții și până la urmă în loc de recompense și mulțumiri ei îți vor scoate ochii și te vor scoate tot pe tine vinovat șî dator!
Așa că dacă nu sunt rude cu tine frate mama sora sau copil!
Nu te implica că îți pierzi viața ta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Singurătatea de regulă duce da nu e o regulă,te simți trist permanent și ești distrus la interior,ceva te macină și nu poți controla trebuie sa aștepți până trece starea,poate dura și ore,zile. când ai depresie cronica și nu ai nici sprijin familiar,moral,nu ai prieteni,rutina e aceeași zi de zi,atunci se ajunge la sinucidere da unii rezista, unii nu! Depinde de stadiul depresiei. Sunt mai multe tipuri de depresie. unele se pot vindeca cu tratament. Unii se sinucid fara a avea depresie, nu toți se sinucid din cauza asta... oricum depresia e o boala grava care te face praf. Daca depresia e moderată se poate trăi o viață normală. unii au depresii de ani de zile dar au prieteni, mai ies, se distrează mai uita.cei ce sunt singuri și nu au pe nimeni pe ei îi paște sinuciderea da nu e o regulă după cum am mai zis unii rezista deși duc lupte crâncene.
Mie mi-o apărut brusc depresia deși aveam prieteni eram ok, deodată m-am dus naibii, nici în ziua de azi nu am scăpat de depresie deși urmez tratament.

| AlexValentinn explică (pentru anonim_4396):

De ce ai intrat in depresie? Trebuie sa fie un motiv, nu poate sa apara din neant. Si ce tratament urmezi, denumirea pastilelor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexValentinn):

Ba da, apm fost predispus genetic, adică am avut o copilărie cam aiurea din cauza părinților, dar îți spun pe cuvânt că o apărut fără nici o explicație eram ok zieseam cu prietenii des și deodată mi s-a schimbat starea. E problema ta daca nu crezi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Seroxat și câteodată alprazolam

| AlexValentinn explică (pentru anonim_4396):

Multi pun depresia pe chestia cu geneticu. Vezi, conteaza si cum se comporta si te educa parintii in copilarie, copilaria este o perioada decisiva pentru tot restul vietii tale, deci e motiv, nu poti sa spui ca nu e, eu am avut 2 depresii destul de puternice de cativa ani fiecare, nu vorbesc in necunostinta de cauza. Ce pastile iei, care este denumirea?

| Anuket a răspuns (pentru AlexValentinn):

Ba chiar poate apărea din senin. Ce-i drept sunt niște factori, dar poți să faci și ce-ți place și să vină peste tine depresia. Unii cred că asta înseamnă teatru și știu doar să ia peste picior.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexValentinn):

Pai da, am menționat...și eu cred că din cauza asta, părinți inconștienți.ți am zis adineauri seroxat și alprazolam dar xanax iau mai rar și jumate de pastila.o sa le întrerup definitiv că cauzează dependenta.da, depresia are multe cauze nu doar din cauza geneticului deseori e din cauza mediului, sau pierderea unui om drag, a iubitului/iubitei. depresia in unele cazuri poate fi și ereditara.nu e vorba de genetica, ci că te naști cu o gena defecta, cu vulnerabilitate genetica, și ești predispus la o supărare mai mare z sic emoțional, soc fizic, stres posttraumatic pe când unul cu gena țeapănă orice i s-ar întâmpla ar trece peste nu ar fi efectiv la fel de afectat, și ar reveni într-un timp relativ scurt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand se produce un dezechilibru chimic la nivelul creierului depresia apare din seninwinking asta e cauza cea mai des întâlnită, factori declanșatori. neurotransmitatorii sunt down

| AlexValentinn explică (pentru anonim_4396):

Pai si ai zis ca iei acele pastile si tot esti in depresie, nu isi fac efectul sau cum? Oricum din depresie iti revii la un moment dat, durata medie a unui episod de depresie e de 24 de luni, acum poate dura mai mult sau mai putin. Oricum trebuie sa iti si schimbi un pic stilu de viata ca depresia nu trece de la sine, trebuie sa lupti si tu un pic ca sa treaca.

| AlexValentinn explică (pentru anonim_4396):

Pai da, asta e ideea, apare cand se produce dezechilibru chimic, dar acel dezechilibru chimic nu se produce de nicaieri. Daca nu ai patit nimic si ai intrat in depresie nu inseamna ca ai intrat asa dintr-o data, intotdeauna exista niste factori pentru care intri dar nu iti dai seama. Uite, de exemplu multi oameni sunt singuri, ajung la o varsta si nu au o iubita, nu prea au prieteni, locu de munca e naspa si na se aduna si intra in depresie, chiar daca nu au patit ceva naspa de importanta mare daca intelegi unde bat. Intotdeauna exista niste motive, factori pentru care intri in depresie. Poti intra din cauza unei traume foarte mari, sau poti intra din cauza multor factori marunti, foarte marunti, dar foarte multi, iar tu nici macar nu iti dai seama.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexValentinn):

Depresia cronica nu poate fi vindecata ci doar tratata. Nu își fac efectul.

| Anuket a răspuns:

Fiindcă nu găsesc motive să trăiască.