| Cσcσ a întrebat:

Ce parere aveti despre asta:
http://www.click.ro/......foto-video
Nu vreau sa par vreo ciudata, insa profa mea de fizica ne-a spus exact acelasi lucru. Ne tot vorbea de ceva timp de cutremure puternice si, cel mai important, ca se va intampla in luna septembrie.
Voi ce credeti, este alta "alarma falsa"?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Oamenii religiosi tind sa cada mai usor victime unor astfel de zvonuri. De fapt, toata treaba asta cu asteroidul a pornit de la un crestin fanatic din SUA. A dedus el din biblie ca acum va avea loc sfarsitul. Chestia e ca aproape in fiecare an apar astfel de persoane si lanseaza zvonuri din astea, iar unele dintre ele se raspandesc destul de mult. Un exemplu bun e 21 decembrie 2012, dar au fost predictii de acest gen si pentru octombrie 2011 parca, si in anul 2013 la fel. Niciodata nu se intampla nimic, dar oamenii continua sa fie pacaliti cu fiecare ocazie. Stirea asta cu asteroidul a aparut acum mai multe luni, deci nu e de mirare ca profesoara ta v-a spus despre asta atunci. Atat doar ca s-a vorbit mai mult despre ea in ultimul timp pentru ca se apropie luna septembrie in care ar trebui sa ne loveasca presupusul asteroid.

8 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Da,cred că este o altă alarmă falsă.

| sublime89 a răspuns:

Profesoara ta ar merita data afara pentru ca vorbeste asemenea aberatii in fata clasei, si pe deasupra e paralela cu stiinta. Nu e tocmai ceva de dorit pentru un profesor de fizica. Dar asta e invatamantul romanesc. Stai linistita ca nu exista nicio dovada ca vreun asteroid e pe cale sa ne loveasca.

| Cσcσ explică (pentru sublime89):

Nu este vorba despre asta. Este o persoana foarte inteligenta, si a luat toate examenele cu 10. Problema ei este ca este putin cam dependenta de religie. Ia in serios orice ii spune preotul la care merge. Si m-a uimit putin, adica ea nu avea de unde sa stie despre articolele astea deoarece este o doamna de moda veche. Spunandu-ne acum cateva luni, aproape un an, despre acest fenomen, am fost uimata atunci cand am citit articolul asta. Se potriveste perfect cu spusele doamnei. Eh, cred ca este o simpla coincidenta.

| sublime89 a răspuns (pentru Cσcσ):

Oamenii religiosi tind sa cada mai usor victime unor astfel de zvonuri. De fapt, toata treaba asta cu asteroidul a pornit de la un crestin fanatic din SUA. A dedus el din biblie ca acum va avea loc sfarsitul. Chestia e ca aproape in fiecare an apar astfel de persoane si lanseaza zvonuri din astea, iar unele dintre ele se raspandesc destul de mult. Un exemplu bun e 21 decembrie 2012, dar au fost predictii de acest gen si pentru octombrie 2011 parca, si in anul 2013 la fel. Niciodata nu se intampla nimic, dar oamenii continua sa fie pacaliti cu fiecare ocazie. Stirea asta cu asteroidul a aparut acum mai multe luni, deci nu e de mirare ca profesoara ta v-a spus despre asta atunci. Atat doar ca s-a vorbit mai mult despre ea in ultimul timp pentru ca se apropie luna septembrie in care ar trebui sa ne loveasca presupusul asteroid.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu ai citit articolul?

"Nu există nici o dovadă existentă care să ateste că un asteroid sau orice alt obiect ceresc s-ar afla pe traiectoria Pământului. De fapt, nici unul din aceste obiecte cunoscute nu au vreo șansă de a lovi Terra în următorul secol. Nu există nici o bază științifică, nici o dovadă clară, că un asteroid va lovi planeta noastră, în acea perioadă", a declarat Paul Chodas, reprezentant al Agenției Spațiale Americane.

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns:

Salut, este o alarma falsa pentru a agita populatia, nu mai da crezare tuturor balivernelor si mizeriilor mancate de jurnalisti de 2 bani.

| nlko a răspuns:

Cred ca e la fel ca si cu sfarsitul lumii din 2012...

| DirviziuQ a răspuns:

Salut! Si eu am vazut articolele si este alarma falsa, dupa parerea mea.
1. Daca chiar ar fi fost asa, crezi ca pana acum NASA n-ar fi cautat solutii sa schimbe traiectoria asteroidului? Ba da
2. Cum sa mai faca mass-media bani daca nu da ceva stire noua bomba? laughing
3. Profesoara ta e putin dusa. Cutremurele n-au nici o treaba cu asteroidul, ele se produc datorita miscarii placilor tectonice, nu-i mare scofala. Nu e nimic anormal si nu inseamna ca orice fenomen mai puternic (gen furtuni, cutremure) aduc si sfarsitul lumii. Mai degraba va veni sfarsitul lumii din cauza incalzirii globale sau a razboaielor facute de om decat de asta.

| Rav3n a răspuns:

Alarma falsa happy Cei de la NASA au declarat ca este o informatie falsa.