| anonim_4396 a întrebat:

Salut,e 01:43 dimineata si nu mai pot dormi...atipisem si dintr-o data o vad pe bunica mea cum imi zice "te rog" si arunca cu o punga in mine(dar acel te rog era in ecou) si nu stiu cum sa zic, arata cum arata ea doar ca cu ochii ca al lui Momo si gen eram fix in acelasi loc in care m-am pus sa dorm. Cand a aruncat cu punga am auzit un zgomot de la punga FF TARE si m-am trezit, am zis ok, a fost doar un mic cosmar" chiar a fost horror pentru mine acel "cosmar" imi batea inima foarte tare, asa ca aprind televizorul stau vreo 5 min cu televizorul aprins si pe telefon si dupa il sting si ma pun iar sa dorm. Totul merge bine pana cand..nici nu stiu daca atipisem, daca mintea mea a luat-o razna efectiv am auzit un sunet gen ca un "fiu" adica nu stiu cum sa explic, nu m-am referit ceva gen "vreau sa FIU mica" adica nu genul ala de fiu, efectiv un sunet, nu stiu cum sa numesc acel sunet. Bun, dupa iar ma trezesc si aveam impresia ca sunt urmarita, am aprins televizorul si acum scriu pe TPU. Pls help me, nu am de gand sa mai dorm pana nu se face lumina afara. Si vreau sa va zic..primul vis acela cu punga a fost atat de ciudat si parea atat de real, efectiv ea era in fata usii camerei la intrare a zis te rog si a aruncat cu punga sa zicem fix in fata ochilor mei si nu mai vedeam nimic.m-am trezit si parca inca mai vedeam punga doar ca putin mai transparenta(ca sa zic asa) deci chiar a fost ciudat ca m-am trezit fix cum eram in vis, nu eram miscata nici macar putin mai la dreapta, eram fix ca in vis(mentionez ca in vis nu ma vedeam, adica era ca in realitate) deci sper ca stiti la ce ma refer..nu cred ca v-am explicat bine dar pe scurt "ERA FIX CA IN REALITATE". OMG acum citeam ce am scris(ca sa nu scriu gresit) si efectiv mi s-a pus un nod in gat, a durat o secunda, si acum inca simt un nod micut pe gat, ce se intampla? Mi-e frica. Va rog ajutor

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Când adormim suntem lipsiți de protecție. O dată ca niciodată strămoșii noștri au scăpat cu viață când, adormiți fiind, au simțit primejdia și au sărit în sus, au început să alerge. De atunci, avem programe speciale care ne pun uneori în alertă în perioadele de tranziție de la veghe la somn, și invers. Astfel, pe vremea aceea, era mai bine să îți fie frică efectiv, și cu și fără motiv, decât să te trezești în burta lupului sau a leului.
De atunci ne este frică, așa cum ai pățit dta acum, la somnul slab, agitat, la culcare și la trezire.

| Plato a răspuns:

De ce ti-e frica? De vis sau de realitate?
Daca de vis, gandeste-te la alte chestii, pozitive, e putin probabil sa mai visezi la fel.
Daca de realitate, nu are de ce. Pune-ti melodia aia "Nu mi-e frică de bau bau" si gata. happy
Nu sunt fantome, bunica e bine, iti faci frica degeaba.

Nu sta treaza ca n-are rost, culca-te ca trece mai repede noaptea asa. Seteaza televizorul sa se stinga singur in vreo ora, adormi cu el aprins.

Mna, nb. happy

| Emmmmmanuela a răspuns (pentru Plato):

Is treaza si acum dar mna.mi-e frica si de realitate...si de "cosmar" am hobie de "cosmaruri". Dar acum o sa ma pun sa dorm pentru ca nu imi mai e somn?

| ThyDoom a răspuns:

Îți recomand canalul de Youtube al lui Paul Dadrian. Noapte bună.

| badriel a răspuns:

Cf
Zici ca asa... Mda, ok...
Iți sfătuiesc sa... Stai sa mai citesc o data...
Deci după 10 minute de citit îți spun sa... Stai sa mai citesc o data.
Acum am citit iar, devine din ce în ce mai plictisitor...
Deci îți sfatuiesc sa... Stai sa citesc cu adevărat acum...
Deci, sa faci ceva, nu stiu, sigur găsești tu ceva... E ca în jocul Granny.
Bine ca te.ai trezit, sa nu mai dormi niciodata
rolling on the floor

| hamate a răspuns:

Pune dracu capu' pe perna si culca-te