| anna099 a întrebat:

Sunt o tipa ok, informata, ordonata, in top in ceea ce priveste cariera de succes (sa zicem). Am frica de a vorbi in public. Orice as face inima mi-o ia razna. Nu ma pot controla! Ceva sfaturi? Va rog e foarte important!

9 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Respiri adanc si rar.
Fixezi un punct in public,capul unui ascultator,nu ochii,nu gatul,randul din spate,un spatar gol sau partea de jos a unei ferestre,dar intotdeauna sa dai impresia ca privesti auditoriul.
Si vorbesti,pur si simplu,cuvintele le stii,stii ce vrei sa spui.
Nu te grabi sa-ti spui micul discurs,vorbeste in ritmul in care respiri.
Si,te vei trezi ca te relaxezi fara sa stii nici tu cum.
Nu-ti prinde mainile una de alta,tine-le deschise cu palmele in jos pe masa din fata ta si cauta sa vezi impactul pe care il au cuvintele tale asupra celor cu care vorbesti.
Daca esti ordonata,vei putea sa-ti ordonezi si emotiile si respiratia.
Si, cand termini, du-te undeva singura si tremura pana iti revii, ca se poate intampla si asta.
Sincer, iti doresc succes!
Totul e posibil.

| sonya a răspuns:

Buna,

Am trecut si eu prin asemenea momente, unele mai jenante, altele mai ok. La inceput aveam mii de emotii, ganduri negative, manifestari la care nu m-as fi asteptat.

Am exersat, m-am expus din ce in ce mai mult. Imi pregatesc dinainte discursul, sa il stiu foarte bine, astfel incat sa nu il recit ca pe o poezie, ci sa vorbesc calm, relaxat.

Vorbitul in fata oglinzii mi s-a parut cel mai eficient. Rosteste cu voce tare intreg discursul, stabileste-ti unde faci pauze in vorbit, intonatia folosita, cuvintele pe care vrei sa le accentuezi.

Oglinda mi-a fost un bun prieten. Poti incerca si tu.

Succes!

| Seepty a răspuns:

Pai intotdeauna cand tii un discurs sau vorbesti in public incearca sa tii capul in pamant si imagineaza-ti ca repeti ceva important. Eu asa fac de fiecare data si merge.

| anna099 explică (pentru Seepty):

Faza cu "capul in jos, sau privirea in jos" nu e prea recomandata la un discurs... sad

| Sweetish a răspuns:

Http://www.nlpmania.ro/......in-public/

Bună. Acest articol e folositor multor persone cu această -problemă-.
Baftă :D

| anna099 explică (pentru Sweetish):

Cunosc articolul. Sincer as preferat sa-mi spui "care e secretul tau"? Tu ce faci ca sa nu-ti mai fie frica?

| Sweetish a răspuns (pentru anna099):

Eu? Păi poate pare absurd, dar, eu în acele minute îmi spun în gând așa :
" Pot s-o fac. După aceea o să scap, tot ce trebuie să fac e să vorbesc. Nu sunt o lașă. "

Pare absurd, știu. laughing

| anna099 explică (pentru Sweetish):

Mai e ok in punctul in care scapi si eu gandesc la fel, dar discursul tau trebuie sa fie destul de impecabil. Ce faci sa-ti controlezi emotiile in "timp ce" nu inainte, nu dupa. sad

| Chronical0111 a răspuns:

Cred ca ar fi mult mai sanatos sa consulti un psiholog... adica dupa 2-3 sedinte esti ca noua happy ca sa spun asa... o sedinta este in jur de 50lei dar merita.
Baftahappy