| gabrielmoldovangabriel a întrebat:

Chiar exista Mos Nicolae si Mos Craciun?

10 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Nu, ai fost mințit în toți anii ăștia! Nu crede tot ce spune lumea!
Stai la panda în seara asta și o sa vezi ca o sa vina un nene îmbrăcat fain de tot și o să-ți ceara 10 lei. Dacă ii dai, o sa primești ceva la schimb, ceva mult mai scump. Dacă nu ii dai, primești bătaie. Dar dacă ii dai mai mult, o sa îți dea numai cadouri în fiecare zi.

| Fatamuntilor a răspuns:

Vad ca ai 15 ani, e greu e crezut ca nu stii cum sta treaba!
Poti fi tu Mos, facand o bucurie celor dragi!

| LoveSleep a răspuns:

Da, cine crezi că îți aduce cadourile, maică-ta?

| Hammurabi a răspuns:

Bineînțeles că există.
Doar pentru cei care merită.
laughing

| SG1995 a răspuns:

Nu, e un mit social. Well are la bază o legende despre o persoană reală, care e moartă.
Moș Crăciun și Moș Nicolae sunt cam aceeași persoană tradițional și are la bază ledenda episcopului Nicolae de Mira care a trăit în secolul 3. Conform legende un bărbat avea 3 fete astea era de vârsta măritișului 13-16 ani în Roma Antică (pedofia era în vogă) și pentru că n-avea bani voia să le trimită la produs. În Antichitate dacă aveai fata ți-o vindeai
add-literam celui care dă mai mult să o ia de nevastă, dar nimeni nu ți-o lua dacă n-avea proprietăți (zestre) așa tipul în mod în sigur era ghinionist. Și episcopul ăsta după multe năzbdâtii făcute, ba chiar s-a bătut cu niște sectanți creștini timpuri la Niceea, a auzit povestea, spre deosebire de prealacomul Daniel, tipul a fost mișcat până la măduva oaselor și a dat familiei 3 saci cu aur. De unde a avut atâta aur?
Simplu, din cerceșeală religioasă, crezii că doar azi s-a invetat cerșeala religioasă? No ete așa ți-o apărut Moș Călaie și mai apoi a devenit Moș Crăciu și noi am preluat ambele variante ale personajului, plus Moș Vasile care a fost uitat între timp că erau prea mulți moși și nicio babă, e baba vanga, baba chioara, baba novak, da la noi în basme babele sunt a dracu, dar moșii sunt buni, moșii sunt ok.

| WaterDrop a răspuns:

happy In caz ca nu ai aflat si nu ti-a spus nimeni inca, pe lumea asta exista orice iti doresti tu sa existe, nici mai mult, nici mai putin.

| ForeverAlone97 a răspuns:

Nu

| Justme1997 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A existat se spunea ca mãnâncã copii, legenda spune ca se poate intoarce in orice moment.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

:/