| dikaaa a întrebat:

parintii mei se tot contrazic cum se scrie corect:

"Nu mai vi?" sau "Nu mai vii?"

Dati-mi o varianta!
Msss
FUnda!@!

Răspuns Câştigător
| Zatharra a răspuns:

Vi
Scriem vi dacă îl putem completa cu vouă:
Vouă vi s-a spus să nu mai chiuliţi de la ora de gramatică.

Vii
Scriem vii
a. când putem să-l completăm cu tu: tu vii, tu să vii – de la a veni.
b. când e pluralul de la viu şi, evident e opusul lui morţi: oameni vii (spre deosebire de oameni morţi). Sau vii / morţi – la biserică, pe căsuţele alea de tablă unde s-aprind lumânări.

Viii
Viii scriem, de obicei, tot în cele chestii bisericeşti: Viii cu viii, morţii cu morţii. Adică atunci când viii poate fi înlocui cu cei vii. (Cei vii cu cei vii, cei morţi cu cei morţi.)
Despre i – ii – iii, aici.

Vi-i
Scriem vi-i când putem completa cu vouă şi pe ei: Când îmi puteţi da banii? – Vi-i dau mâine. (Eu vă dau vouă banii, pe ei.)

V-i nu există.

5 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

"Nu mai vii?", desigur.

| Wøodenpints a răspuns:

Ce vă învață pe voi la școală oare?

| dikaaa explică:

MyMindIsFullOfThings mersi, Wøodenpints a da si apropo la scoala ne invata cum sa luam pe altii peste picior logic, daca nu citesti bine ce am scris nu mai scrie aiurea eu stiam cum se scrie dar parintii mei nu mau crezut ce nu intelegi asa ca taci castigator MyMindlsFullOfThings

| nicadiana71 a răspuns (pentru dikaaa):

`nu mau crezut`... din pacate vad ca nu va invata chiar mare lucru la scoala