| IngerDigital123 a întrebat:

sa va spun cum sta treaba: am 13 ani am inaltime 1.72 si fac sala. prima oara am mers la sala acum 2 ani (aveam 1.60) si am facut 3 saptamani, acum 1 an m-am reapucat de sala si am facut 3 luni de sala.anul acesta m-am reapucat din nou si intamplator am inteles ca daca faci sala ramai mic, pana acum nu am avut probleme cu cresterea dar as dori sa stiu de ce exercitii trebuie sa ma feresc.mi s-a spus ca ca genoflexinile cu bara deasupra capului sh de presa, in alta parte am inteles ca ramai mic deoarece se fixeaza muschii pe oase si impiedica crestearea, eu am o musculatura foarte bine dezvoltata si nu stiu ce sa mai cred. as dori sa imi explicati ce opreste cresterea.

Răspuns Câştigător
| Gogu06 a răspuns:

Problema cand faci sala la o varsta asa de mica nu este neaparat de stoparea cresterii. DOctora mea de familie mi-a spus asa: "Corpul uman cand este in adolescenta este ca un fier incalzit, care trebuie modelat usor nu batut cu ciocanu". Cam asta cica ar fi cu sala. La orice sport: Box, karate, fotbal, baschet etc... Copiii mici pana in 15 ani nu sunt bagati in sala de forta desi poate au nevoie de forta dar antrenorii sunt constienti ca ii afecteaza pe termen lung. La 30 de ani iti garantez ca o sa ai probleme sau maxim 35. Cu spatele si articulatiile.

| IngerDigital123 explică (pentru Gogu06):

Am inteles eu am intrebat si antrenorul meu de la sala (el este culturist) si i-am spus toata treaba asta cu cresterea si a zis ca nu trebuie sa imi fac griji dincontra sala te ajuta sa cresti si la mine chiar se vede deoarece in 2 ani m-am inaltat 12 cm.

1 răspuns: