| anonim_4396 a întrebat:

Voi ii puteti considera colegi, prieteni pe asemenea oameni care in timpul facultatii/scolii vorbesc saptamanal cu tine pe Facebook, sau te suna, te intreaba una-alta, etc iar in timpul vacantelor (mai ales in asta mare) parca nici nu exista, nu au existat vreodata. Parerea mea este ca sunt niste nesimtiti si profitori, oameni falsi! In vacante relax total, iar in timpul scolii/facultatii e alta situatia. Inteleg, deconectare, deconectare de la colegi, prieteni dar nici in halul asta. Eu chiar nu stiu, când ne întâlnim, cum de nu uita cum ma cheama. Suntem o lume nebuna, profitoare si doar pe interes. Sau si voi unii dintre voi nu vorbiti in vacante cu colegii? happy Ei, ei ce lume rea...
Ce parere aveti?

16 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Ai pute sa le atragi atentia in legatura cu conduita lor.

| anonim_4396 explică (pentru mira):

Asta o sa si fac.

| AFR81 a răspuns:

Trebuie sa fii capabil sa iti sortezi prietenii adevarati, care merita cu adevarat atentie, amicii si persoanele care sunt pe interes. Legat de colegii tai de la facultate, e evident ca nu e frumos cum procedeaza. Rasplateste-i si tu cu aceeasi moneda.

| Drimmero a răspuns (pentru AFR81):

Junior gunner, sperantele cresc, Wenger s-ar putea sa-si ia talpasita cat mai repede, cu tot cu argatii sa-i. Cat despre meci...

| Drimmero a răspuns (pentru Drimmero):

Argatii lui *

| AFR81 a răspuns (pentru Drimmero):

Sperantele cresc? Unde? Cum? Wenger e vesnic, pleaca doar cand vrea el laughing

| Drimmero a răspuns (pentru AFR81):

Mergem si il dam cu forta afara din Londra, il expulzam. Petitii online anti-W0nger+ revolutie, ar pleca de buna-voierolling on the floor)). 2 ani mai are contract aici, nici de-al dracu nu vrea sa plece, e vampir sugativ de bani. Nu-i trebuie pensie, are la bani de sta prin Dubai cu anii si tot nu-i consuma, nu-l mai doreste mai nimeni.

| Drimmero a răspuns:

Nu stiai ca oamenii asa sunt?

| zurick a răspuns:

Eu sunt timidă ș i totuși pentru prietenii mei sunt în stare să deschid eu conversația, pentru restul colegilor nu.E aiurea să fii tratat așa, dar lumea nu e perfectă.

| Florentina9210 a răspuns:

Ipocriti, domnule, ipocriti. Vorba cuiva de pe site. nu ma complic eu cu chestii de genul.

| OoBunnyoO a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa iti cauti alti prieteni/colegi, daca tu nu ai aceleasi principii ca si ei.

Nu zic neaparat ca este rau, nu zic ca este bine. Exista oameni care raman in contact cu alte persoane doar pentru scoala/facultate si pentru a se ajuta reciproc in contextul asta si este o relatie perfect functionala atat timp cat toate partile sunt ok cu ea. Este doar un alt fel de mentalitate.

In liceu si in facultate eu am avut prieteni cu care ma vedeam mereu si in timpul scolii si in vacante. Momentan sunt plecata din tara si sunt inscrisa la alta facultate, iar aici colegii se contacteaza numai in privinta facultatii si a cursurilor. Nu fac prietenii. Da, uneori te mai intreaba de una de alta, cum te mai simti, dar principalul motiv pentru care discuta este facultate, nu prea isi cauta anturaje noi. Sunt toti oamenii ok, pe care i-am ajutat si care m-au ajutat si ei la randul lor, insa este doar un alt mod de functionare, pe care nu il pot numi nici bun, nici rau. In consecinta, daca nu iti convine, distanteaza-te si gaseste-ti alt anturaj.

| Ripley a răspuns:

Am parere ca daca tu ai doar prieteni colegi de la scoala de aceea te-au abandonat in timpul vacantei.
cand eram inca la scoala, prietenii mei cei mai buni nu-mi erau colegi la scoala. una erau prietenii si alta colegii.

| justanotheralien a răspuns:

Eu nu vorbesc in vacanta cu colegii. De fapt, nici macar la scoala. Nu ai in viata nevoie de "prieteni". Adica acei oameni care glumesc cu tine si daca faci o greseala te injura de toti mortii. Aia care iti mananca din palma. Dar in acelasi timp nu poti trai total izolat. Probabil pentru asta e familia. Eu cred ca cel mai bine e sa iti faci dusmani si cunostinte. Fara prieteni. Sa vorbesti cu ei doar cand e nevoie. Ideea e ca atunci cand cauti esti ignorat si cand ignori esti cautat.

| vladutzu09 a răspuns:

Haha. Asa-i aproape peste tot. Incearca sa faci un grup pe Facebook (al clasei) si sa pornesti o discutie. Crede-ma la mine o mers si am sute de mesaje pe zi. Nu mai stiu sunetul de la telefon ca il tin numai pe mut rolling on the floor)

| SodaDancer a răspuns:

Salut Raul, poate că ai dreptate într-o oarecare măsură, dar nu putem cere de la oameni ce nu pot ei. Așa au fost învățați, nu are cine să le spună sau pur și simplu nu vor. Cu siguranță o să găsești oameni pe gustul tău la un moment dat, doar caută. Este greu de crezut faptul că nu există chiar nimeni care să te sune și să stea cu tine în vacanță.

| anonim_4396 explică (pentru SodaDancer):

Asa este, ai dreptate... Multi oameni avem langa noi, putini sunt cei adevarati.