| anonim_4396 a întrebat:

Am cunoscut multi oameni de la noi din tara care au culoare pielii inchisa la culoare, de parca ar fi tigani, dar in realitate ei sunt romani.Chiar si eu am pielea cafenie si ma deranjeaza la unii oameni cu care intru in discutie, faptul ca ma intreaba daca sunt tigan...Nu,mama mea e romanca,are pielea alba, parintii ei sunt tot romani si au pielea deschisa la culoare, nimeni din neamul meu nu a fost turc sau tigan ...Cum se explica faptul ca tocmai eu am aceasta culoare a pielii care ma dezavantajeaza in foarte multe privinte?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

N-ai de unde sa stii cum au aratat stramosii tai acum 5-6 generatii. Genele (ele sunt vinovate de transmiterea caracteristicilor omului) stau inactive cateva generatii. Uneori recidiveaza si atunci (dau un exemplu) din doi parinti blonzi apare un copil brunet. Atunci se zice in popor ca semeni cu vecinul sau cu postasul. Eu sunt saten spre brunet. Cand mai ma intreaba cineva spun ca sunt tigan si nu-mi este rusine. Daca nu ai facut nimic rau nu trebuie sa-ti fie rusine. Am avut sansa sa lucrez cu mii de tineri si sa stii ca am avut incredere deosebita si in cativa tigani. Voi tinerii ar trebui sa va schimbati parerile preconcepute. Nu judecati omul dupa haine ci dupa cum se comporta.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

În mare parte ce.i drept culoarea pielii se trage de la rude, dar nu e obligatoriu.N.ar trebui sa te deranjeze culoarea pielii, e pielea ta, face parte din tine.Ar trebuii sa te gândești ca culoarea închisă nu o au doar țiganii.Gandeste.te la indieni...(De unde provin tiganii)...au unele dintre cele mai frumoase femei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu confunda țiganii cu africanii "faranune" happy

| TheWomanCat a răspuns:

Nu depinde de culoarea pielii daca esti tigan sau nu.In cazul tau e vorba de genele tale.Probabil ca in urma cu mult timp ai avut rude care veneau din alte tari ca Africa sau India.Nu ai de unde sa stii cum aratau membrii familiei tale acum mai multe generatii si din ce neam proveneau.De acolo ti se trage probabil... Bunicii tai stiu mai bine happy

| RecKinul a răspuns:

A fi ţigan ţine mai mult de cultură nu neapărat dd culoarea pielii. Ce, Obama este ţigan?

| UltraLex a răspuns:

Depinde de cum sunt transmise genele cunosteam si eu pe cineva asa (era negrul familiei)
Eu de exemplu am pielea foarte alba si mi s-a mai intamplat sa fiu intrebat daca am vreo boala... cu toate ca eu ador faptul ca e asa happy
Lumea e plina de prosti si ignoranti nu trebuie sa iti pese sau sa pui la suflet tot ce spun