| X3N0N a întrebat:

De ce marea majoritate a persoanelor care sunt jumatate romani si jumatate tigani(rromi) par a fi doar romani?
Sunt cateva personalitati din Romania la care probabil multa lume nici nu s-ar gandi ca sunt pe jumatate tigani.
In general cand pielea inchisa la culoare are o gena dominanta, pe cand pielea deschisa e recesiva, ceea ce ma face sa ma intreb de ce majoritatea persoanelor care sunt jumatate tigani si jumatate romani par a fi doar romani? Evident, nu e cazul tuturor, cunosc si cazuri in care nu par romani, sau par ambele, dar in majoritatea cazurilor par doar romani.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie sa te mai si comporti ca un tigan nu doar sa arati ca unul.

| sublime89 a răspuns:

Dar te-ai intrebat vreodata cat de deschisi sau inchisi la culoarea pielii sunt romanii "pur sange"? Nu toti romanii sunt albi. Mai ales prin sudul tarii sunt multi romani cu ten masliniu, ceva in genul turcilor. In asemenea cazuri, cum ne-am putea da seama daca sunt romani sau tigani? Adevarul e ca cel putin in unele regiuni din tara, nu se mai prea deosebesc unii de altii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sublime89):

Salut sublime 89! Chiar asa este,in special in Sudul tarii sunt romani sadea (pur sange) cu ten masliniu, chiar si eu am tenul masliniu de parca as fi tigan laughing), ceea ce nu sunt, parintii, bunicii, strabunicii mei si toti cei din familia mea sunt romani si au pielea deschisa. X3NON nu toti romanii au tenul deschis la culoare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

A da si am uitat sa spun: Am vazut destui tigani blonzi si cu pielea deschisa si alba de parca ziceai ca sunt germani din aia nordici... happy

| DoarSteff a răspuns:

Eu cred ca (virgula desigur)Connect-r este cel mai bun exemplu. E total tigan dar nu se comporta Absolut deloc ca unul, adica e foarte destept tipu', stie macar engleza la perfectie, cand te gandesti ca tiganii nu stiu nimic (crud adevar cu nici macar un pic de rasism desi sunt rasist). Cat despre cei 50-50 laughing ei bine mie-mi place sa-i numesc "Castalii" si da sunt foarte de treaba, ii suport foarte bine, chiar ma simt bine in prezenta lor. Pur si simplu, par mai mult romani (vorbind psihic) pentru ca gena de roman s-a raspandit mai bine in acea parte. Dar la culoare sunt tot "Castalii". Sper ca te-am indreptat in directia buna si ca te-am luminat. happy

| Ksonik77 a răspuns (pentru DoarSteff):

Salut, scuza-ma dar te contrazic! Connect-r este jumatate rom si jumatate romanhappy

| Ksonik77 a răspuns:

Salut, de obicei asta se intampla cand unul dintre parinti este de etnie roma pe cand celalalt parinte este roman! Depinde pe care din cei doi parinti o sa semene mai mult! Numai binehappy