| EcceHomo a întrebat:

Salutare tuturor!

Am fost zilele trecute în vizită la un prieten.Îşi renovase casa şi curtea.Totul arăta impecabil,în afară de gardul care separă curtea lui de cea a vecinilor săi,vecini cu care el,prietenul meu,nu are o relație foarte bună. Gardul aparține vecinilor,iar el s-a oferit să-l schimbe,însă aceştia se opun.
Aveți idee ce ar putea face prietenul meu în această situație?
Ştiu, este ca-n "D'ale lu'Mitică".happy

13 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Sa isi faca gard pe partea lui si asa il acopera pe cel al vecinilor.Nu au vecini ce sa comenteze atata timp cat e pe terenul lui.

| Hammurabi a răspuns:

Să sacrifice câțiva cm din curte, toarnă bordură de beton imediat lângă gardul vecinului și își înalță gardul propriu așa cum îi place.
În situația asta eu aș opta pentru un gard din beton (panouri prefabricate) pentru că e mai greu de distrus/sabotat în cazul în care vecinul ăla chiar e plecat cu pluta... laughing

| EcceHomo explică (pentru Hammurabi):

Şi dacă i se năzare omului că nu i se mai propagă corespunzător lumina pe proprietate? Nu-l dă pe ăsta în judecată?laughing

| Hammurabi a răspuns (pentru EcceHomo):

Nu știu exact cum zice legea dar am impresia că până la 2 m înălțime ai voie să-ți faci gard opac pentru asigurarea intimității... sau ceva de genul ăsta. Ce dracu' vecin e ăla așa tâmpit? laughing

| PersonajFictiv a răspuns:

Sa faca alt gard langa ala.
Sau ofera-te tu sa faci gardul, poate se mai inmoaie vecinul, cine stie, poate ajuta si el pana la urma.

| EcceHomo explică (pentru PersonajFictiv):

Să mă ofer eu să fac gardul? Nu înțeleg!thinking

| PersonajFictiv a răspuns (pentru EcceHomo):

Te duci asa,cu o scandura in mana la vecinu ala si spui "hei, durule, vrei sa ma vezi batand cuie? smug poate ma ajuti, tine-mi hainuta putin, sa ma leg la sireturi ...asa,cum facem?" iar ala o sa zica "mereu am vrut sa bat cuie in gardul asta!" si o sa faceti gardul.

| EcceHomo explică (pentru PersonajFictiv):

Nu înțelegi."Durul" a fost în Regimentul 6 Artilerie Grea.big grin

| PersonajFictiv a răspuns (pentru EcceHomo):

Daca asa sta treaba...nu e asa ca si gardul ala de sarma e sexy? sta bine acolo, spune-i prietenului sa ...sa isi vada de treaba!

| FruttiFresh300 a răspuns:

Să facă gard in curtea lui pe lângă cel al vecinului. Chiar nu are ce sa-i spună dacă face asta.

| ColorPage a răspuns:

Ce fel de gard vrea sa faca? Si ce fel de gard este deja? Conteaza.

| EcceHomo explică (pentru ColorPage):

Gardul existent este unul din plasă de sârmă, iar el vrea unul plin, de zid.S-a oferit să-i plătească toată valoarea gardului, însă acesta nici nu vrea să audă.

| ColorPage a răspuns:

Poate sa faca spre vecin un alt gard (dublare) prin care sa nu se vada nimic dintr-o parte in alta. Daca tot nu se inteleg, va fi perfect. Nu se vor acuza nici de spionaj, nici de mirosuri, nici de "pisica ta in gradina mea".