| BRG a întrebat:

Sărut mîna bună seara, vă plăcea școala pe timpul lui Ceaușescu? Dar acum? Cîți dintre dumneavoastră absenta de la școală atunci, și cîți absentează acum.

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Pe timpul ala stiu ca scoala era scoala!
Nu,de chiulit nu chiuleam,nici prin cap nu-mi trecea,invatam bine desi era greu sa-mi spui "tocilara".
In facultate mai plecam la cate-o cafea si mi-aduc aminte ca venea "militia" si trebuia sa ne legitimam ca eram studenti,altfel chiar te luau si te duceau la munca!
Nu stiu,oamenii parca aveau mai multa constiinta,erau mai seriosi ca parinti,incercau sa-si faca copiii sa fie "cineva",ii impingeau de la spate...Dar si copii,invatau,cei pe care ii ajuta mintea ajungeau si au ajuns departe,intr-adevar.
Nu am nici o nostalgie a vremurilor respective,nu-mi pare rau ca s-au terminat, dar regret vremurile lucrului bine facut, atat.

8 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Uite mai, cine a inceput sa vorbeasca de scoala. rolling on the floor

caramela
| caramela a răspuns:

Atunci nu indrazneai sa lipsesti, s-au daca lipseai aveai o motivatie cu siguranta, cred ca vom regreta ca nu mai sunt acele vremuri, nu gasesti un loc de munca, de elevii din ziua de azi ce sa mai zicem? lipsesc cu zilele de-la scoala, programa scolara lasa enorm de dorit ca ia zapacit pe copii, sunt multe lucruri care daca stai bine sa analizezi acea revolutie nu a dus la nimic bun, conducerea din ziua de azi ne ingroapa in fiecare zi cate un pic, pe timpu lui Ceausescu aveai linistea si siguranta locului de munca si a hranei de zi cu zi, astazi nu tu munca, iar ratia ti-o faci singur nepermitandu-ti a cumpara mai nimic, scoala era scoala si multe alte beneficii, deci pe timpul cui era mai bine? astazi tinerii se bucura ce se pot duce la scoala imbracati cum vor ei, masini, ceva de tras, si invatatura lasa-ma sa te las...

Abh
| Abh a răspuns:

Si pe vremea lui Ceausescu erau chiulangii sau elevi slabi la invatatura, acum insa am impresia ca sunt mai multi. Tentatia internetului e mare, educatia venita din partea parintilor e slaba sau inexistenta. Cred ca adultii, vazand ce vremuri lipsite de sansa traim, nu mai vad nici un rost in a-si motiva copiii sa mearga la scoala.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

In afara faptului ca trebuiasa cantam " Trei culori cunosc pe lume ", la inceputul orelor, in rest era ok. Pana si la cules de struguri imi placea ( nu mai stiu cum se numea acea activitate ). Nu am absentat niciodata pe vremea aceea, insa dupa, in liceu am mai chiulit big grin
Acum nu am o idee tocmai exacta cat se absenteaza, fetita mea e abia clasa a 5-a. Cred ca tot cei de liceu au aceste obisnuinte. De vina insa nu sunt nici scoala si nici conducerea, ci parintii!

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

@Ariadna, m-a socat raspunsul tau, nu-mi vine sa cred! Zau! Aspirina pe nas? Asta a fost maxim...

ps. Multumesc frumos pentru urare happy

| Broadband a răspuns:

Salut
ma pe vremea lui ceasca( cum ziceau batranii)
se facea carte frate nu ca acum, te duci cu sticla de tuica si te-a trecut
era lege atunci
daca te printea ca stai pe drum, la bar etc degeaba venea si te lua si te punea la munca,
armata obligatoriu
si multe altele
erau si vreumuri mai grele, ca de exemplu: la 9 seara se dadea stingerea, nu mai aveai curent, etc
pe deoparte era si bine, dar si rau
oricum mai bine ca acum.
o seara buna!

| AnotherGirl a răspuns:

@mihaela31
Iti spun sincer ca se absenteaza la GREU! Sunt ore de la care pleaca aproape toata clasa, si mai ramanem vreo 5 elevi. Nu spun ca nu am chiulit si eu, dar nu din prostie. Mai plec, dar rar, cand trebuie sa ma asculte la o materie si nu stiu nimic, dar altfel nu. In tot anul asta am doar 20 de absente laughing. Dar cu restul ti-am spus cum sta treaba. Faza naspa stii care e? Ca sunt cate unii care nu vin in cursul anului la ore decat de cateva ori (adunate nu vin mai mult de 4 saptamani) si trec clasa cu brio! fara niciun stres, iar profii ii trec ori de mila, ori de sila, ori cu bani. Si unul din astia care daca il intrebi din ce continent face parte Grecia o sa iti spuna ca din Africa, sau ca Oceanul Pacific este o mare (nu exagerez si nu glumesc!) au zece in teza la geografie, iar unul care isi invata ia 8 straight face. La mate nu mai spun ce e. straight face E varza si cu profii si cu elevii straight face. Astia fumeaza obligatoriu dintr-a 5-a! si se drogheaza toti aia de a 8-a straight face. Si cum criza asta a facut ravagii, cine nu are bani sa se duca pana la Spice Shop, piseaza aspirina sau vitamina C si trage pe nas rolling on the floor) Eu spun ce am lasat in generala straight face Cam asa e si prin licee.

Sa-ti traiasca fetita kiss

| AnotherGirl a răspuns:

@mihaela31
Vorbesc foarte serios. Aspirina pisata sau vitamina C (tot pisata) [Cica ar avea efecte asemanatoare cu etnobotanicele, dar nu stiu cum e pentru ca nu am incercat happy ]. Ce vrei sa facem? Criza isi spune cuvantul laughing)