| anonim_4396 a întrebat:

Sinuciderea este legala in Romania? Ce poate pati cel care indeamna pe cineva sa se sinucida?

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Puscarie, sinuciderea e optionala pentru cine doreste

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da, este. Acum... cum o sa stie cineva ca cineva l-a convins pe altcineva sa se sinucida? Ca practic sunt doar vorbe. Da, il poate demoraliza si sa se ajunga la asta, insa aici sunt cazuri mai speciale. Cel care chiar face asta, nu o sa mai zica de ce, doar daca lasa un bilet. Si sigur nu o sa scrie in el ca l-a pus cineva sa faca asta.
Dar si asta este ilegal.

| dannyel86 a răspuns:

TITLUL I: Infracţiuni contra persoanei
CAPITOLUL I: Infracţiuni contra vieţii
Art. 191: Determinarea sau înlesnirea sinuciderii
(1) Fapta de a determina sau înlesni sinuciderea unei persoane, dacă sinuciderea a avut loc, se pedepseşte cu închisoarea de la 3 la 7 ani.
(2) Când fapta prevăzută în alin. (1) s-a săvârşit faţă de un minor cu vârsta cuprinsă între 13 şi 18 ani sau faţă de o persoană cu discernământ diminuat, pedeapsa este închisoarea de la 5 la 10 ani.
(3) Determinarea sau înlesnirea sinuciderii, săvârşită faţă de un minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani sau faţă de o persoană care nu a putut să-şi dea seama de consecinţele acţiunilor sau inacţiunilor sale ori nu putea să le controleze, dacă sinuciderea a avut loc, se pedepseşte cu închisoarea de la 10 la 20 de ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
(4) Dacă actele de determinare sau înlesnire prevăzute în alin. (1)-(3) au fost urmate de o încercare de sinucidere, limitele speciale ale pedepsei se reduc la jumătate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eram convins ca o să întrebi ce poate pați cine se sinucide. laughing

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact asa si eu laughing Chiar ma pregateam sa scriu.