| aDEeLAa a întrebat:

Sinuciderea e legala? Oamenii au voie sa se sinucida?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sinuciderea nu este legala si nici ilegala, nu exista prevederi legale in acest sens.
Este incriminata doar determinarea sau inlesnirea sinuciderii, conform Codului penal, citez:
"ART.191.Determinarea sau înlesnirea sinuciderii
  (1) Fapta de a determina sau înlesni sinuciderea unei persoane, dacă  sinuciderea a avut loc, se pedepseşte cu închisoarea de la 3 la 7 ani.
  (2) Când fapta prevăzută în alin. (1) s-a săvârşit faţă de un minor cu  vârsta cuprinsă între 13 şi 18 ani sau faţă de o persoană cu discernământ diminuat, pedeapsa este închisoarea de la 5 la 10 ani.
  (3) Determinarea sau înlesnirea sinuciderii, săvârşită faţă de un minor  care nu a împlinit vârsta de 13 ani sau faţă de o persoană care nu a putut să-şi dea seama de consecinţele acţiunilor sau inacţiunilor sale ori nu putea să le controleze, dacă sinuciderea a avut loc, se pedepseşte cu închisoarea de la 10 la 20 de ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
  (4) Dacă actele de determinare sau înlesnire prevăzute în alin. (1)-(3)  au fost urmate de o încercare de sinucidere, limitele speciale ale pedepsei se reduc la jumătate."

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Priveste asa: a incerca sa te sinucizi e motiv sa fii internat la nebuni, chiar in mod fortat (adica nu te intreaba daca esti de acord cu internarea).

| aDEeLAa explică (pentru doctorandus):

Asta inseamna ca nu e permisa? si chestia cu internarea fortata e un subiect controversat. unii spun ca nu e posibil...

| doctorandus a răspuns (pentru aDEeLAa):

Internarea psihiatrica fortata se practica atunci cand esti un pericol pentru sine sau pentru altii din cauza unei tulburari mentale.

| AirănMeidăn a răspuns:

Hmm, din cate am vazut eu cica ar fi ilegala si poti primi amenda, dar nu sunt foarte sigura. Primesti amenda bineinteles daca nu iti reuseste suicide attempt-ul

| Buresbista123 a răspuns:

Doar cei care pun astfel de intrebari

| Totenn a răspuns:

Este legala dar nu inteleg scopul.

Oamenii se sinucid pentru ca nu au bani? pai banii sunt pe jos, tu trebuie sa te apleci si sa ii iei

Oamenii se sinucid crezand ca vor duce o viata mai buna? nu exista reincarnare.

| aDEeLAa explică (pentru Totenn):

Nu cred ca este legala...

| forthewicked a răspuns:

Păi ce aștepți? Să te aresteze după ce te sinucizi? laughing