| tractorinapritepovna a întrebat:

Spuneti-mi niste denumiri de carti sau opere, dar si de cine sunt scrise, unde este ceva despre mare, pesti rechini, meduze, tot ce tine de mare!

2 răspunsuri:
| MasterGoldX a răspuns:

20.000 de leghe sub mari, Copii capitanului Grant, 2 ani de vacanta, Sfinxul ghetarilor, Capitan la 15 ani - Jules Verne; Toate panzele sus - Radu Tudoran; Viata lui Pi - Yann Martel; Moby Dick - Herman Melville; Revolta de pe Bounty - Sir John Barrow.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Voi încerca să nu repet cărțile care ți s-au propus mai sus, ci să-ți ofer altele, ca o continuitate:
Vânătorul de rechini, Madeleine Ker
The Ocean At the End of the Lane, Neil Gaiman
Singur pe mare, Paul Butusină
Marele atlas ilustrat al marilor
Bătrânul şi marea, Ernest Hemingway
Rechini, Beverly McMilan, John A. Musick
http://www.librarie.net/carti/27469/Rechinii
http://www.librarie.net/carti/62054/Balene-delfini-Susanna-Davidson
Insula rechinilor, Anthony Horowitz
Moby Dick sau balena albă, Herman Melville
Tânărul si balena albă, Vladimir Paral
Maria si marea, Radu Tudoran
Un port la răsarit, Radu Tudoran