| Lightbeeing a întrebat:

Stie cineva ceva despre Wicca?

Răspuns Câştigător
4 răspunsuri:
| Tweetymrrr a răspuns:

Unchiu' Ghioagăl http://ro.wikipedia.org/wiki/Wicca.
Succes!

| iFollowRivers a răspuns:

Religia se axează pe venerarea unei Zeițe (văzută în mod tradițional ca fiind Zeița Întreită) și a unui Zeu (în mod tradițional, Zeul Încornorat). În unele accepțiuni, cei doi apar ca și aspecte ale unei singure Divinități de natură panteistă, manifestându-se sub forma mai multor zeități politeiste. Alte trăsături ale religiei wicca sunt folosirea rituală a magiei, codul moral și cele opt sărbători din cursul anului, care reflectă schimbarea anotimpurilor. Wiccanii cred în existența celor cinci elemente în mod metaforic (nu literal ca în Grecia antică). Elementele sunt considerate reprezentări ale stărilor de agregare ale materiei. Multe ritualuri magice presupun invocarea elementelor, cel mai important fiind sfințirea cercului magic. Cele cinci elemente sunt aerul, focul, apa și pământul, alături de spirit, care le unește pe primele patru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce toate pustoaicele de 14-16 ani se apuca ele de wicca, cred ca asa o sa fie mai "cool"? damn, kids these days...

| Cedry2k1995 a răspuns:

Wicca este o religie neopăgână ce acordă o importanță majoră naturii. Mai este denumită Vrăjitorie (Witchcraft) sau Meșteșugul (the Craft). A fost popularizată în 1954 de către Gerald Gardner, un pensionar, fost funcționar public britanic. La vremea aceea, Gardner folosea termenii de "cult vrăjitoresc" și "Vrăjitorie" referindu-se la această religie, iar cei ce o practicau erau denumiți în mod colectiv "Wica", de la un cuvânt englezesc ce însemna "vrăjitorime".
http://ro.wikipedia.org/wiki/Wicca ai aici tot tot tot... funda?;;) plzz:D