| anonim_4396 a întrebat:

Subpondarelitatea reduce speranța de viață? E mai puțin periculoasă decât supraponderalitatea?

3 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Tot nașpa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E mai puțin periculoasă în sensul în care subponderal poți fi doar cu vreo 10-20-30kg(că mai mult deja ești pe minus), pe când supraponderal poți fi și cu 100 kg în plus. Dar în fond e tot foarte grav.

| alina2k18 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu mai mult de 20 kg = OBEZITATE care este clasificata ca BOALA si din pacate in majoritatea cazurilor este cronica.