| anonim_4396 a întrebat:

Sunt Clasa a VII-a, De 7 ani sunt in clasa cu un baiat. Baiatul asta invata mereu din greu, nici macar nu iese afara in pauze sau ora de sport macar. Mereu sta cu ochii in caiet/carte si invata. El era sarac, statea intr-o casa facuta din 2 camere, pereti subtiri. Mama lui se imprumuta de bani sa le ia haine si mancare, de sarbatori le mai lua dulciuri si cateva jucarioare ieftine. In clasele i-iv invatatoarea s-a interesat si a vazut conditia lui. In vacanta de vara, la sfarsitul clasei a IV-a Invatatoarea i-a vizitat si a vazut unde locuia.a cautat o casa mai buna, care costa 300mil. RON, cei care vindeau casa au auzit despre ce e vorba si au lasat-o la 200mil. Invatatoarea a strans bani si a cumparat casa pentru familia baiatului. Actul casei s-a trecut pe numele mamei colegului meu. Deci in a V-a baiatul a trait intr-o casa mai buna, care pe vremuri era un azil. Nu a putut sa se bucure mult, pentru ca in 2017( a VI-a) tatal sau s-a sinucis. A inceput sa fie si mai retras, si mai inchis. Inima lui este foarte ranita, si ma tem ca nu va mai putea fi deschisa vreo data. El nu se gandeste la sinucidere, deoarece el vrea sa termine scoala, liceul, poate chiar facultatea, si sa plece undeva unde sa fie linistit si singur. A mai spus ca atunci cand o sa fie mare o sa isi cumpere un calculator sa se joace jocuri care a vazut la altii si el nu a putut sa le joace si ca o sa fie fericit insfarsit, a spus ca o sa faca lucruri care nu a putut sa le faca in copilarie, de ex a spus ca vrea sa invete sa mearga pe bicicleta... Sau sa manance tort de ziua lui, sau sa vada Casa Poporului, sa isi cumpere haine curate, sa viziteze locuri noi. Mi se rupe inima cand ma gandesc la el. Cum as putea sa ii aduc macar un zambet pe buze?

9 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Fa-l cel mai bun prieten al tau! Ajuta-l atat cat poti! Ii vei alunga singuratatea si nu te va uita niciodata!

| Andreeush a răspuns:

Încearcă să îi fii alaturi.
Să simtă care o prietenă pe care se poate baza.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Nu stiu daca esti fata s-au baiat dar incearca sa il ajuti cat poti de mult, incearca sa ii fi ca o sora/frate AJUTAL.

| Steregoi a răspuns:

Spune-i ca Satan nu poate sa-l ajute si de aceea sufera. Sa creada in Dumnezeu si sa faca voia Lui si adevarata viata va fi dupa Armaghedon.

| NUpotiSaintelegi a răspuns (pentru Steregoi):

Baiatul asta de care vorbesc nu crede in Dumnezeu, si faza e ca mereu cand il intrebi de ce, are niste argumente destul de bune.

| Steregoi a răspuns (pentru NUpotiSaintelegi):

Argumente eronate. Nu prea ai ce-i face. Necredinta e o boala.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Steregoi):

Fanatic religios happy

| IoanaRoman09 a răspuns:

Bla,bla,bla...ce plictisitor

Răspuns utilizator avertizat