| Mircea_Petra_1989 a întrebat:

am o intrebare daca poate cineva sa ma as, am cateva problema cu fetita cu invatatoarea la scola,, mereu are cate ceva cu fata mea, mereu nu rateaza ocazia s-o faca de ras in fata la colegi, se poarta mereu cu ea diferit, de parca ar fi ultima in clasa ..au mai fost si cateva comentari rautacioase la adresa ei..si anul trecut si anul acesta,, pentru ca fetita mea anul trecut cand sa inceput scoal a pierdut aproape tot semnestru scoalar ca a avut mana rupta si na putut merge la scoala 6 sapt apoi n-a avut voie nici sa faca efort cu ea.a avut amandou osele rupe a fost operata a avut 2 tije...siamd..iar de at eu stiu ca a ramas putin in urma dar nu cred ca e ultima din clasa.ea mereu a luptata sa invete ca ceilalti mereu a avut vointa sa faca mai mult.iar ac am as ca copila sasi doreasca sa nu mai mearga la scoal ..nu o mai trege inima sa mearga la scoala din cauza la profesoara ..la inceputu anului scolar am rugat-o pe dn directoarea so mute in clasa cealalta si mi-a zis ca nu se poate ca vor vrea si alti appoi si motive aiiurea...ce vreau sa ma as daca a fost cineva in situatie ..sau are habar. daca ac o sa merg din nou la directoare so mute si nu vrea ce pot face.pot face ceva mai departe.e obligata s mi-a mute pe fetita ij clasa celalata. daca fetita nu mai vrea sa mearga la scoala in clasa la invatatoarea asta.

Răspuns Câştigător
| Ana9999 a răspuns:

Intr-adevar, cum zicea si cineva de mai sus, singura solutie e sa te duci la inspectorat si sa rezolvi. In niciun caz sa nu accepti asa ceva, indiferent cat de in urma ar fi un copil, o invatatoare nu trebuie sa isi bata joc de el, asta ar putea sa aiba consecinte psihice asupra copilului si ar putea creste cu impresia ca nu e in stare de nimic. In niciun caz nu apela la atentii sub nicio forma, un profesor are deja salariul lui pentru treaba pe care o face, daca nu-i convine, sa isi caute alta meserie, nu poti sa abuzezi un copil doar pentru ca nu iti ajung tie banii acasa sau sa incerci sa manipulezi parintii ca au niste copii slabi si au nevoie de meditatii doar ca sa ai de pe urma a ce castiga minim 50 de lei pe ora. Daca poti, fa si o plangere cu numar de inregistrare la inspectorat impotriva invatatoarei, dar si a directoarei pentru ca nu a luat masuri.

| Mircea_Petra_1989 explică (pentru Ana9999):

Multumesc mult asa am sa fac eu momentan nu sunt in tara ..lucrez in Austria si n-am de gand sa-i dau nimic pentru ca numa eu stiu cate trag pentru bani astia..am sa merg din nou la invatoare si la direcstoare cand merg acasa si daca nju vrea cu frumosu so mute i spun ca merg mai departe nu-i problema..la alata scoala nu vreau so mut ca e cam departe si ma descurc greu cu dusu si adusu..multumesc tuturor pentru sfaturii.

| Ana9999 a răspuns (pentru Mircea_Petra_1989):

Nu merge cu vorbit, fie ca o faci cu frumosul sau cu uratul, daca tot nu ai cum sa mergi personal si vrei mai intai sa iei o masura la nivel de scoala, fa plangere impotriva invatatoarei in care ii ceri directoarei sa ia masuri astfel incat copilul sa nu mai fie deranjat. Totul se rezolva in scris, vorbele nu au nicio valoare. Eu cand am avut probleme cu o profesoara, parintii meu au facut direct plangere scrisa, fara a vorbi cu niciun profesor sau director si s-a rezolvat totul fara certuri, fara rugaminti, fara atentii, fara nimic. Evident ca cea cu pricina m-a acuzat in fata tuturor ca le spun minciuni parintilor mei si sa ii chem urgent la scoala sa le explice ea situatia, dar sigur ca parintii mei nu s-au dus si apoi respectiva se purta cu mine mai bine decat cu oricine altcineva pentru ca atunci cand un parinte nu te ameninta dinainte si ia masuri direct, nu ai cum sa anticipezi de ce poate fi in stare, asa ca singura solutie e sa te porti frumos. Nu poti sa te duci personal, scrii plangerea si persoana care are grija de fetita se duce si o depune la secretariatul scolii cu numar de inregistrare, nu cred ca e cazul neaparat sa amani pana ajungi in tara.

6 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Ori te duci la inspectoratul scolar judetean si le depui plangere, ori muta copilul la o alta scoala

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Tu de atentii nu ai auzit? Nu stii ca doar asa se misca lucrurile? Esti in Romania, nu in Germania, femeile alea asteapta si ele ceva ca sa se poarte cum ar trebui sa se poarte.

| Mircea_Petra_1989 explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Nu vreau sa dau atenti...pt ce toti copii is egali si cu toti ar trebui sa se comporte la fel..las ca rez in alt fel nu cu bani daca nu se poate cu vb buna.

| pufulescu a răspuns:

Daca cu directoarea nu merge, du-te la Inspectoratul Scolar Judetean si cere acolo mutarea fetei in alta clasa sau, cred ca mai bine in alta scoala. Nu merita sa lasi sa-ti chinuie o toanta comunista copilul!