| 333 a întrebat:

Sunt un baiat de 12 ani si jumatate si sunt mai slabut.Cum pot sa imi dezvolt masa musculara fara sala?

5 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Pai faci acasa exercitiile respective! te hranesti si hidratezi corespunzator, si... perseverenta!

| cîrne a răspuns:

Incearca sa faci foarte multe flotari in fiecare zi.nu toate odata, ci serii de cate 8-10. iar daca poti, tractiuni.

| p0wer a răspuns:

Parerea mea, mai asteapta pana la 14 ani si apuca`te de salawinking

| p0wer a răspuns:

Ala anonim u stii ce vb? ai scris numai aberatii mai sus laughing ai facut vreodata sport? stii ce e ala un program de antrenament? stii ce e ala un tip stomatic? ai calcat vreodata intr-o sala de culturism? nu se spun "reprize" se cheama serii laughing zici u ca in cateva zile iti creste muschiul in cm laughing) ia si documenteaza`te si tu putin si apoi da sfaturiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exercitii cu haltera si ganterele. Tragi de fiare in fiecare zi la aceeasi ora, maninci bine si dormi bine, ca sa fii capabil s-o iei zilnic de la capat. Exemplu doar pentru bicepsi, care apoi poate fi aplicat si pentru restul grupelor musculare. Cu ganterele faci 4 reprize a cite 20 de repetari sa zicem la inceput. Intre reprize pauze de 10-15 secunde. Pe masura ce-ti creste forta, maresti repetarile la 25, apoi la 30 etc. Sau 4 reprize a cite 30 repetari la prima repriza, 25 repetari la a doau repriza, 20 a trei arepriza si 15 ultima rpriza. Deci ori numar egal de repetari (la ultima repriza trebuind sa nu mai poti ridica gantera din cauza oboselii muschiului), ori un numar maxim (cit poti pina nu mai esti in stare sa ridici gantera) la prima repriza si descreste numarul de repetari cu fiecare repriza (de fiecare data, ultima repetare sa fie greu de realizat). Exemplu este general, tu alegi numarul de repetari in functie de cita forta ai si cam la citeva zile, o sa constati ca tebuie sa maresti numarul de repetari, deoarece iti creste forta. Ideea generala este ca ultima repetare sa fie greu de realizat. In felul asta iti cresti si forta si masa musculara. In 2 luni, daca te tii de treaba, progresele vor fi vizibile. Masori cu centimetru dupa ce termini de lucrat muschiul, deoarece atunci este umflat si are dimensiunea maxima. La fiecare citeva zile, o sa vezi pe centimetru progresele (adica numarul de milimetri in plus). Neaparat rebuie sa-ti faci program. Dormi suficient in fiecare zi, nu trebuie sa fii obosit, nu ai voie sa bei alcool, deoarece imediat ce ai bagat alcool in tine o sa simti cum ti se inmoaie muschii si nu mai esti in stare sa dai randament maxim si neaparat maninci bine. Daca nu te alimentezi, or sa inceapa sa-ti tremure muschii si nu o sa mai fii in stare sa lucrezi. Nu incepi vrusc, sa nu faci febra musculara. Primele zile o iei usor sa se obisnuiasca muschii cu efortul sustinut. Cresti progresiv zilnic si cam din ziua a 5-a poti sa tragi la maxim. Din momentul ala, zilnic tragi pina nu mai poti. Cum spuneam din luna a 2-a se vad progresele si de atunci poti s-o tii asa. E si placut, o sa ai mereu o senzatie super si zilnic la ora la care ti-a programat exercitiile o sa simti o nevoie acuta sa tragi de fiare si pina nu o faci, nu o sa ai stare. Faci minim 4 zile pe saptamana, maxim 5. Neaparat o zi pe saptamana faci pauza de odihna. Daca renunti la pauza saptaminala, adica daca exagerezi, in scurt timp nu o sa mai ai randament. La fel daca nu respecti programul cu strictete, odata ce l-ai facut, trebuie sa te tii de el.
BRO care vorbeste din proprie experienta tongue