| ubhgyfytddtfhfgdf a întrebat:

TPU am o problema este vorba despre mama si tata. Mai intai incep sa vorbesc despre tata, demult a inceput sa bea bauturi alcoolice vodka si berea, si o zapaceste de cap pe mama cand vine seara de la serviciu sa-i dea de mancare sendvis, omleta, supa etc(dar nu se cearta atat de tare), si pe mine m-a pus sa ii i-au o sticla de bere chiar in aceasta seara si mie nu imi place m-am saturat sa bea bauturi alcoolice, cred ca si din cauza asta mama se comporta ciudat, ea vorbeste cu un barbat pe fb mai mare decat ea, ii transmite pupici, imbratisari etc... mai mult este divortat si are un copil de varsta mea. si nu ii pot spune acest lucru lui tata sau la rude mi-ar fi rusine. am nevoie de raspunsurile voastre "psihologice" ca sa nu sa se mai repete.

7 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru inceput poti sa vb cu mama ta. Numai parinti tai pot rezova problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Despre faptul ca tatal tau bea cred ca faci o drama, atat timp cat nu vine beat acasa si nu cere altceva decat o masa calda.
Cred ca mama ta e problema si cauta pretexte de cearta.
Cel mai bun sfat e ala sa nu te bagi problemele lor de cuplu sunt ale lor si ei trebuie sa le rezolve nu tu.

| trisha88 a răspuns:

Imi pare rau ca treci prin asa ceva, stiu cum e sa nu te simti bine in familie si sa nu poti face nimic ca sa schimbi asta. Daca tatal tau bea de mai multa vreme in mod constant, nu ai ce face. Am si eu un frate de-al mamei mele care bea si nimeni nu l-a putut convinge sa nu mai bea nici sotia, nici copiii, nici rudele.Singurul lucru bun e ca macar nu e agresiv. Faptul ca mama ta vorbeste cu un barbat pe fb, nu ma mira. Oamenii atunci cand nu primesc dragoste si apreciere de la sot sau sotie (dupa caz), isi cauta aceste lucruri in afara casniciei.Cred ca relatia cu acel om de pe fb ii da puterea sa reziste in situatia in care este.Eu in locul tau nu as spune la nimeni nici la tata nici la rude. Daca ar avea o casnicie buna poate ca n-ar intra in discutie cu alt barbat.Gandeste-te cat de nefericita poate fi cu un barbat care bea. Daca ai spune cuiva din familie ce face mama ta i-ai face mult rau, probabil ca atunci cand se va simti pregatita o sa spuna ea singura.As vrea sa stiu daca esti baiat sau fata ca la problemele de familie de genul asta fiecare reactioneaza altfel.Nu stiu in ce masura te-a ajutat ce ti-am scris, daca ai intrebari te ajut cu placere.Fii tare!

| ubhgyfytddtfhfgdf explică (pentru trisha88):

Sunt baiat am 15 ani. iar tata este agresiv doar atunci cand nu-i faci ceea ce doreste mai ales cand este beat. nu-i inteleg pe parintii mei sunt ciudati. si i'am zis sa incerce ceaiuri sau medicamente anti alcool degeaba, si m-am intalnit cu acel om i-a facut o supriza lui mami o ciocolata si flori. mai mult intreaba pe fb daca a mai facut dragoste cu tata.i'am citit mesaele de pe fb.

| ubhgyfytddtfhfgdf explică (pentru trisha88):

Tata o iubeste pe mami. da dar si mama il iubeste pe tata. la fel si ei ma iunesc pe mine. dar eu nu sunt atras de tata de cand eram mic nici numai imi amintesc. cateodata imi mi-e rusine cu el cand vin la o petrecere de la o ruda el incepe sa se imbata. si simt ca ma face de ras pe mine pe mama si pe el insusi. si el a inceput sa bea bauturi alcoolice la 15 sau 16 ani.

| mikilulu a răspuns:

Sall.Credema,stiu cum e,nu am o situatie ca a ta,dar ceva este in comun pe acolo. Poti sa treci usor peste vorbind cu un prieten,te va intelege,daca mai ai frati sau surori incercati sa vorbiti despre asta,puteti sa faceti voi niste planuri de iesit in oras cu familia,si daca nu,incearca sa-i implici in activitati distractive,pe care le puteti face in timpul liber, si ce este cel mai importat, este sa le ceri mereu ajutoru, amandurora.
Iar legat de problema cu tatal tau,laughing cand te trimite sa mai cumperi bere, poti sa te intorci acasa si sa-i spui ca nu a avut la magazin laughing) uneori eu asa procedez cand mama ma trimite sa cumpar paine(de fapt eu nici nu ma duc sa cumparlaughing)lenea laughing
Sper ca te-am ajutat:*