Întrebare recomandată | RoboțelulAndroidDinTelefon a întrebat:

Tu sustii proiectul "Rosia Montana"? Argumenteaza.

Răspuns Câştigător
| VyrusEleven a răspuns:

Afacerea Roşia Montană pe înţelesul tuturor:
Nea Ioane, matale ai 1 kg de aur în curte, dar nu ştiu decât eu cum să-l scot printr-o metodă nemaipomenită. Uite, îţi fac o ofertă extraordinară: îl scot eu, iar drept răsplată că l-am scos din curtea ta îţi dau şi ţie 60 de grame redevenţă şi dacă mă ajuţi să ţi-l scot în 15 ani, îţi dau de lucru şi-ţi plătesc salariu 5 grame pe an pentru că sunt de treabă şi nu vreau să stai ca prostu fără serviciu. Adică de fapt nu-l scot eu, îl scoţi tu, eu doar îţi împrumut uneltele, te învăţ cum să le foloseşti şi te răsplătesc pentru efortul de a-ţi scoate singur aurul din curte ca să mi-l dai mie.Nu-i aşa că-i nemaipomenit? Ah, era să uit… şi cum tot nu-ţi trebuie tie o curte, voi lăsa acolo vreo 3 tone de cianură şi alte substanţe… Ei, nu-ţi fă probleme, o sa stea binemersi si nu o să ajungă in veci nici în fântană, nici în grădină si nici în casă, ma jur pe familia mea! Sau mai
degrabă pe a ta!
Restul e tacere.

14 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Nu.

Ne vindem aurul tarii pe o suma modica in timp ce corporatii straine faca o avere pe spatele nostru ...sacrificand in acelasi timp o zona frumoasa.

Pentru ce? Generatiile viitoare nu o sa se gandeasca la suma de bani pe care am incasat-o...ci la cat de prosti am fost ca ne-am distrus pamantul pentru cateva mii de ani, cu cianura.

| OnuOnulică a răspuns:

Da, sincer sa fiu eu as vrea ca aurul sa ramana in tara noastra.

Dar asta nu depinde de mine si nici de tine...

| zurick a răspuns:

NU!
E una cand cineva iți face vreun rau, dar dragi oameni de ce noi sa ne facem singuri rau(noi=Romania)

| RoboțelulAndroidDinTelefon explică:

Si eu tot nu, din motivele precizate de Apache.

| TempestUV a răspuns:

Nu sustin proiectul pentru ca oamenii se vor imbolnavi de boli incurabile cum ar fi leucemie cancer si mai stiu eu ce.Ar trebui sa ne gandim mai intai la sanatatea populatie nu la banii pe care ii scoatem de pe urma ei.

| NOname a răspuns (pentru TempestUV):

"Ar trebui sa ne gandim mai intai la sanatatea populatie nu la banii pe care ii scoatem de pe urma ei."

De măcar am scoate...

Suntem şi mai fraieri de atât: ne sacrificăm şi sănătatea, donăm şi banii, aurul nostru altor ţări (de parcă şi aşa nu am fi suficient de săraci).

| AlexandruTeodor a răspuns:

Nu, in primul rand acolo nu s-ar mai putea trai, si in al doilea rand noua nu ne iese nimic, doar promisiuni. Ne arata poze ca noi am fi "poluat" acea regiune. Ne arata poze cu noroi sau alte chesti ( deci practic au venit la noi in tara sa ne spuna ca tara e deja poluata ). Proiectul "GOLD" in alte tari e unul reusit, dar in Romania nu ne va ajuta cu nimic.

| HippocrateS a răspuns:

Am mii de motive sa n-o fac, deci NU!

| IHaDeSSI a răspuns:

Din natura poti sa faci bani, dar din bani nu poti sa faci natura...

| cris2103 a răspuns:

Nu pentru ca dupa cateva luni poate chiar ani apa nu va ma fi buna de baut s vor fi multe cutremure.

| DeaAndreea09 a răspuns:

Da am auzit, sincer as dori ca aurul sa ramana aici. si nu conteaza daca eu zic asta, sau altii zic asta tot o sa fie cum vrea parlamentul tarii noastre

| alexandraalice11 a răspuns:

Nu pentru ca eu sunt din caras severin