| LSMM a întrebat:

Un om e neapărat inteligent dacă își dă seama că alții sunt proști, după ce-i cunoaște eventual, și poate să ofere și argumente?

6 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

Cam asta e definitia inteligentei sa poti analiza situatii si sa extragi concluziile corecte, sa poti sa-ti dai seama de anumite lucruri privindu-i pe ceilalti sau anumite obiecte, situatii, modul in care gasesti solutii la probleme etc. Spre deosebire de desteptaciune sau cultura care tine cont de acumulare bruta (mai mult sau mai putin) de cunostinte.

"Prostia este caracteristica unei persoanei de a fi lipsite de inteligență, de a fi ignorant sau incult. Această caracteristică poate fi atribuită acțiunilor unui subiect, vorbelor acestora sau credințelor lui. Termenul se poate referi și la o judecată inadecvată sau la lipsa de sensibilitate sau bun-simț a anumitor persoane. În ciuda încercărilor de a măsura inteligența, precum testele IQ, rămâne destul de dificil de determinat cine e prost sau deștept. Adjectivul prost este des folosit în sens peiorativ."

Bazandu-ne exclusiv pe definitie, pe acel sau, si pe faptul ca prostia nu defineste neaparat o stare realmente indezirabila a unui individ, putem spune ca, daca prostia e definita prin lipsa de cunostinte si de cultura, e foarte posibil ca un om prost sa fie totusi inteligent.

Inteligentul care-si da seama ca altii sunt prosti nu e musai mai inteligent ca ei. Tehnic vorbind.

| crytical a răspuns:

Destept, inteligent e cand stii multe prostii, pai in primul rand trebuie sa iti dai seama cat esti tu de prost si ca sa faci asta trebuie sa fii foarte destept.

| T0T a răspuns:

Nu. Poate fii mediocru.

| Air?nMeid?n a răspuns:

e doar superior lor
depinde la ce nivel de prostie sunt si respectivii

| MissADEEL a răspuns:

„Inteligent" inseamna multe lucruri.
In cazul descris de tine, da. Doar ca depinde de argumente, daca sunt sau nu valide si daca gandirea pe baza carora s-au extras argumentele este una logica si in conformitate cu faptele intamplate.
Uite un site cu erori de logica: https://yourlogicalfallacyis.com/

| Alex5620 a răspuns:

El poate nu este inteligent, ei sunt prea,, preistorici''.