| ioniiiiiM a întrebat:

Va dau cateva probleme de logica mai simple.

Daca le stiti rezolva desigur ca primiti doritoarea funda!

Se dau 2 galeti negradate, una de 9 litri si una de 4 litri.
Cum facem sa obtinem in galeata mare 6 litri de apa?

Sa se descrie modalitatea prin care s-a obtinut sirul de numere de mai jos:

1, 3, 7, 12, 18, 26, 35, 45, 56, 69

Te afli in desert, langa o oaza.
Ai la dispozitie o camila, o barca si un cantar cu care poti cantarii maxim 1Kg.
Cum cantaresti camila? (evident ca nu se accepta solutii barbare)

Răspuns Câştigător
| Ghostemane a răspuns:

Pai camila are peste un kg.Si la prima pai cum sa umplem sase litri daca nu-i gradata, iar a doua nu se poate spune.

2 răspunsuri:
| mate123 a răspuns:

Tot fiind vorba de probleme de logica si nu numai http://mate123.ro/matespa.php.

| vadim05 a răspuns:

Mai multe întrebări pentru logica ta găsiți pe logicata.blogspot.com