| Florentina9210 a întrebat:

Va plac produsele lactate?

Mie imi place doar laptele cu cereale si cateodata iaurtul cu fructe

75 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns (pentru Florentina9210):

Da, este bun.Gainerele au multi carbo pentru cresterea in masa, dar majoritatea au ZAHAR. Seriouss mass are carbo de calitate, deci e bun.

Dar sa tii cont ca suplimentele conteaza doar 10 %, tot alimentatia ramane baza.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu trebuie sa aiba peste 90 %, dar nici 3 % nu poti spune ca e "atat de mult".

Iar laptele e o sursa proasta de calciu, in primul rand din cauza raportului calciu-magneziu.

Mai vad copii pe la sala, ca beau lapte pentru "proteine" si "intarirea oaselor" laughing)

| Mădă0611 a răspuns (pentru Cosmin86):

E mult pentru oameni, iar cand e mult, cum ziceam, acidifiaza organismul. Carnea face acelasi lucru, dar nu spui "mananc carne pentru oase si dinti puternici".

| Drimmero a răspuns (pentru Cosmin86):

De acord, dar nu toti sunt asa, exista exemple si exceptii. Tot respectul pentru ei si pentru corpul lor!

| Drimmero a răspuns (pentru Mădă0611):

Cu alte cuvinte, suntem partasii auto-distrugerii umane!

| Mădă0611 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu doar in cazul consumului de lapte, dar asta inseamna evolutie, raspuns la pericol. Majoritatea oamenilor din emisfera nordica au toleranta la lactoza, spre deosebire de cei din emisfera sudica. Faza e ca noi nu ar trebui sa traim asa mult, deci consumul de lapte nu ar fi asa daunator pe cat pare cand citesti ceva despre proteine si aciditatea organismului uman cauzata de ele, dar e necunoastere, prostie sau hotie/rea intentie sa afirmi in stanga si dreapta ca laptele iti intareste oasele, cum vezi in reclame.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prefer chefirul.

| Drimmero a răspuns (pentru Mădă0611):

Nimic nu mai este sanatos, ce tot atatea dezbateri? Legumele si fructele sunt si alea infestate cu fel si fel de porcarii, suntem condamnati sa murim de diferite boli!

| Mădă0611 a răspuns (pentru Drimmero):

Nimic nu e sanatos pentru ca noi consumam doar organisme vii, care ar trai si ele, asa ca se apara cum pot, mai o substanta chimica daunatoare sau otravitoare, mai niste spini..., pe langa solutiile cu care le stropesc oamenii.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da. Imi place laptele rece :3

| Florentina9210 explică (pentru DoarBogdan):

Bobolino. big grin

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru Florentina9210):

Da eu sunt. Si nu am mai baut lapte de mult sad

| Florentina9210 explică (pentru DoarBogdan):

Oh, mami. Sa iti aduc de la mine de acasa?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru Florentina9210):

Tin post.

| SergiuBoss11 a răspuns:

Mie imi place laptele laDorna fara lactoza are gust bun.