| Florentina9210 a întrebat:

Voi credeti in vraji/farmece?
Se spune ca daca gasiti un obiect care nu va apartine sau arata suspect in casa sau gradina sa il aruncati in foc sau sa il ingropati, este adevarat?

29 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cred in puterea imaginatiei umane de a isi imagina tot feul de chesti si de a exprimenta lucruri imaginare find o persoana normala la cap

| Drimmero a răspuns:

Nu cred eu in zane maselute si in Nostradamusi!

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

Da in mine, crezi?

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Cu siguranta, muzo!

| OldSoul a răspuns:

Orice este posibil in lumea aceasta.
Iar avand in vedere ce persoane invidioase si dornice de a face rau exista nu m-as mira sa existe si astfel de farmece, intr-adevar, am mai auzit chestii de acest gen, insa eu consider ca daca tu nu crezi in ele nu te pot afecta, dar cu toate acestea sunt de parere ca persoanele care fac/incearca sa faca vraji ar merita arse pe rug!
#casasafiebinesanufierau

| Florentina9210 explică (pentru OldSoul):

Asa e frate. Am avut si eu o persoana de genul care stia sa faca prostii de gen, din fericire a plecat doar ca ea purta ura pe mama ca nu a vrut sa ii fie prietena cum erau celelalte din zona si asta a deranjat-o mult. A incercat sa ne faca sa ne certam dar nu ii reusea deoarece noi credem in Dumnezeu si nu aveau efect.
Sunt persoane care fac rau pot spune ca sunt mult mai multe decat cele care fac bine.

| OldSoul a răspuns (pentru Florentina9210):

Ai deplina dreptate!

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Peste puterea lui Dumnezeu nu trece nimeni, dar nu exista zane maselute si vrajitoare!

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

Asa e. Uite daca as stii, tie ti-as face sa vii la poarta la mine in 10 minute. Haha. Asta e iubire.
'' muza ta''!

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Bwuahahahahaha, iti cam plac glumele!

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

Nu am glumit.

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Iar eu sa fiu vreun naiv si vreun puradel abia iesit din ou, numai bun de cazut in plasa? Nu cred!

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

Cand am spus ca am vorbit serios m-am referit ca asta poate fi posibil. Insa, poti s-a linistit, nu am o gandire asa limitata, niciodata nu am inteles de ce fetele apeleaza la lucruri de genul ca sa aiba petsoana dorita langa ele. Oricum, e ceva de moment. Dintotdeauna am preferat o dragoste adevarata nicidecum o iluzie falsa. Sa te fereasca Dumnezeu sa dai peste o fata de genul.

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Sa ma fereasca!

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

Nu fi asa sigur. Daca esti genul acela de barbat care crede ca poate avea orice fata la pat si ii ace sa umble din floare in floare, s-ar putea ca la un moment dat sa dai peste asa ceva. Stii, cateodata Dumnezeu prin anumite '' semne'' ne face sa constientizam unde gresi.
Daca esti cuminte, n-ai de ce sa iti faci probleme. Doar ca intotdeauna, raul se plateste, mai devreme sau mai tarziu. Nu ramanem cu nimic datori pe pamant.
Am dezbatut cu tine acest subiect deoarece te simt mai '' aproape'' de mine si ca pot vorbi orice cu tine.

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Eu sunt baiat serios, iar la randul meu caut tot o fata serioasa, nu o trasesista. Imi umbla si mie mintea dupa alea, dar ce sa fac cu alea? Sa fiu cu ea si cand nu mai sunt pe langa ea, sa umble cu alti 30?

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

Noi oamenii avem tendinta de a spune ca suntem seriosi si ca vrem ceva serios, dar oare asta vrem? E in natura noastra sa vrem si ceva mai '' proaspat'' dar la un moment dat in viata realizezi ca avem nevoie de cineva care sa dea dovada de loialitate si devotament. Ne plictisim si de senzatii tari la un moment dat.
Si eu tot fata serioasa sunt si piho ala s-a dat la fel ca e, crezand ca voi fi alt trofeu pe patul sau. S-a dovedit la fel ca ceilalti poate mai rau... noi oamenii seriosi nu avem noroc sau poate ca nu am cautat unde trebuie. La urma urmei mai facem si greseli ca altfel nu putem evolua.

| RainmakerX a răspuns:

In general tin sa cred ca nu esti afectat atata timp cat tu nu crezi in farmece.

| Florentina9210 explică (pentru RainmakerX):

Da. Daca nu crezi nu te ating.

| R0R0 a răspuns:

Sincer, da cred.

| Dismally a răspuns:

Da, farmecele si vrajile exista. Acum problema este altfel, majoritatea oamenilor care cred ca au ceva facu nu au decat ghinion probabil, dar asta este altceva. Daca ai gasit ceva este vorba de farmece nu de vraji, iar aruncatul in foc nu te ajuta cu nimic. Dupa ce a intrat in contact cu tine acel obiect va incepe si efectul. Spre exemplu daca gasesti un saculet si il arunci in foc, este rau si pentru ca nu stii ce anume continea, iar daca nu stii ce continea este mai greu sa iti dai seama despre ce este vorba si ce se poate face pentru a combate acele efecte. Nu te sfatuiesc sa ingropi sau sau arunci pe foc daca gasesti ceva, vezi intai despre ce este vorba si pe urma vezi ce se poate face, nu te lua dupa ce scriu unii pe internet care nu stiu nimic despre ocultism.

| ShaOfHatred a răspuns:

Trebuie sa recunosc ca eu cred in vraji, blesteme, etc. (totul e posibil), dar chestia cu obiectul nu tine de nici o vraja sau ceva de genul.

| L1feDRAIN a răspuns:

Nu cred in magie, dar imi doresc sa existe.

Iar chestia cu obiectele, fa ce vrei cu ele, gandeste-te singura: Cum naiba un obiect dus de vant sau aruncat de o Satana poate sa afecteze "karma" casei tale?

| Florentina9210 explică (pentru L1feDRAIN):

Nu mi s-a intamplat personal am zis in general. Acele '' obiecte'' pot afecta viata unei persoane daca le atinge. Deoarece pe ele exista o forta intunecata. Menita sa faca rau persoanei in cauza. Trimisa de cel care ii vrea rau.

| L1feDRAIN a răspuns (pentru Florentina9210):

Nu cred in asta.

| MistretulPufos a răspuns:

Eu il iau si il scot la vanzare

| Moryami a răspuns:

Nu exista magie.

| CinVasileeee a răspuns:

Numai vrajeala.

| MarianaNiculescu a răspuns:

Nu cred in asa ceva!