| Confuzul9din10 a întrebat:

Vreau un motiv plauzibil de a trai

19 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Secs, alcool, vacante.

| Confuzul9din10 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu am bani de vacante abia am timp, sexul nu mai e cine știe ce și alcool nu am cu cine sa l bea, dacă l beau singur intru in depresii serios de nu

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Confuzul9din10):

Daca n-ai timp, de ce nu ai bani?
Pe ce iti pierzi vremea?

| dullcat a răspuns:

Ce te-a adus in acest punct in care sa te indoiesti de viata, daca merita sau nu? Ai ganduri negre care te imping la decizii fara de intoarcere?

| Confuzul9din10 explică (pentru dullcat):

Monotonie, munca- acasă, acasa- munca, familia e foarte toxică, rareori am o discuție telefonică cu mama fara a ajunge la conflicte agresive, am realizat că depind emoțional de relația mea cu partenerul meu și, nu prea mai am hobby urî pentru că nu mai am timp, vin acasă și s obosit, singurii prieteni ba au plecat din tara ba s-au dus la facultate, nu mai e același lucru, au viața lor, nu am cu cine ieși și sunt într-un oraș relativ micuț, unde să ies sa îmi fac prieteni?

| Simpatic a răspuns:

Un motiv vrei? iti pot da 1000
dar iti dau unul si scurt

daca ai ajuns sa intri aici si sa intrebi "Vreau un motiv plauzibil de a trai " este suficient si denota faptul ca vrei sa traiesti!

inca nu ai gasit un raspuns la intrebarea ta interiora care ta macina, de aceea esti acum in dubii. te gandesti ce sa faci cu viata ta, ai teama de viitorul apropiat,parca numai ai timp, dar gresesti pentru ca "timp exista"!

daca imi dai replay iti pot raspunde si personalizat fata de problema ta, fata de ceea ce te macina

| Confuzul9din10 explică (pentru Simpatic):

Am scris mai sus la altcineva. Și se mai adaugă că sunt dintr-o familie modestă și efevtiv nu am bani să mă duc la facultate nici timp că sa muncesc și să învăț cât să intru la buget. Și logic ca nu vreau sa mor dar uneori simt că nu mai pot și nu și mai are rostul

| Simpatic a răspuns (pentru Confuzul9din10):

Ok, nu este cazul sa disperi chiar daca este greu, inteleg prin empatie!
unii 'reusesc' sa faca ceva in viata doar pentru ca au avut norocul sa fie baiatul cuiva sau nepotul cuiva...
altii nu am primit acest 'privilegiu' si am reusit sa ne descurcam doar prin 'anduranta', prin a ne zbate zi de zi pana intr-o zi viata s-a schimbat in bine, fara a face insa compromisuri!

iti dau un citat, din versurile unui poet neinteles (cam asa cum sunt si eu pe TPU) care a pus onoarea mai presus de a se "vinde" :

"urasc cand lumea imi zice ce sa fac pentru "succes"
"- uite ala ce face! nu vrei si tu Mercedes? "

si totusi din onoare nu castigi ba din contra...
este greu

| Hyperion7 a răspuns:

Daca viața ta e nașpa, trece puțin peste această situație
https://www.instagram.com/p/C6Rv_ToMJNo/?igsh=dXFzZmEweGFhdnJq

Și,din păcate, nu e un caz singular.
Unii o duc de n ori mai rău decât noi, iar noi ne plângem că avem o familie toxica.
Macar alții au familie... unii nici de aia nu mai au.
Învățați să apreciați tot ce aveți! Viața e o poveste pe care omul și-o scrie cum vrea.
Poate că acum e un moment greu pentru tine, dar gândește-te că alții nici măcar nu au ce ai tu și nu e vorba doar de familie.
Cat despre munca, daca ești 100% dispus să riști tot,ia bacul,du-te in străinătate un an,fă-ti banii tai,revino și continuă-ti studiile și asta e.
Facultatea e opțională, deci poți să te duci când vrei.
Sau, daca familia ta nu are suficiente resurse, trage de bursele sociale și asta e.
Sunt atâtea chestii pe care le poți face, dar oare chiar vrei?

| mODIN a răspuns:

S-ar putea sa fie meci intre Pereira si Aspinal. N-ai vrea sa ratezi asa eveniment!

| Lupică27 a răspuns:

Berea!

| Confuzul9din10 explică (pentru Lupică27):

Nu mi place in schimb e buna tăria happy Totuși nu e un motiv care sa îmi îmbunătăteasca viață ba din contra.

| Lupică27 a răspuns (pentru Confuzul9din10):

Iti schimba perspectiva asupra lucrurilor

| Standt a răspuns:

Care ar fi motivul sa nu vrei? De acolo plecam.

| Confuzul9din10 explică (pentru Standt):

Stau și mă gândesc că s efectiv singur

| Standt a răspuns (pentru Confuzul9din10):

Iesi din casa, fa-ti prieteni si nu vei mai fi singur.
Statul in fata tastaturii nu ajuta. Din contra, ajungi la astfel de idei.

| J0B0MAT a răspuns (pentru Confuzul9din10):

Și dacă nu ai fi singur ai trăi pentru ceilalți?
Asta nu ar fi prea bine, tot pentru tine ar trebui să trăiești în orice situație. Oamenii vin și pleacă, în diverse forme.Singura constantă din viața ta, vei fi tot tu, până la final.Trebuie să trăiești pentru tine, găsind chestii care te fac fericit, chiar dacă temporar. Fericirea oricum nu e permanentă, dar nici suferința.