| MaTeOGG a întrebat:

A doua cea mai buna prietena m-a rugat sa postez eu pentru ea deoarece ii e foarte rusine si are incredere in mine. A da, nu stiu daca e adevarat dar asa a zis, deci! Ea a zis ca ii place de un baiat ce are 17 ani iar ea are 14. Pana aici am zis ca e normal ca unei fete sa ii placa baietii mai mari. Ea a zis ca sunt impreuna de ceva luni si au incredere unul in altul. Saptamana trecuta si-a pierdut virginitatea la el acasa. Cand am auzit asta am fodt socat, nu era genul, dar nu am facut ca toate cepe sa nu se supere. Ea a zis ca nu a folosit prezervativ dar nu a ejaculat in ea. Are sanse sa ramana insarcinata? Daca ar auzi asta parintii ei, ar "omorao" si si-ar pierde increderea in ea. A zis ca inca e cu baiatul ala dar acum regreta ca a facut asta prea devreme. Repet, poate ramane insarcinata? Nu stiu ce sa ii zic acum, eu am stiut la partea despre varsta dar aici m-a blocat.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Posibilitatea ca si probabilitatea de a se putea naste/forma o sarcina exista atunci cand sexul nu a fost neprotejat si cei 2 parteneri nu prea au experienta sexuala. In acest caz totul depinde de 2 conditii si anume; 1. ) daca sexul a fost intretinut in perioada celor 4-5 zile care reprezinta perioada fertila a ciclului menstrual este foarte posibil sa se formeze o sarcina; 2. ) depinde de experienta sexuala dar mai ales de capacitatea baiatului de a-si controla si retine perfect ejacularea incat sa nu scape deloc sperma pe parcursul intretinerii sexului. Numai/doar prietena ta este singura, adica cea care probabil stie daca sexul a fost intretinut intr-una dintre zilele fertile singura perioada in care se poate forma o sarcina. Nimeni in afara prietenei tale nu poate sa ofere un raspuns cert, sigur, sau corect. Multa sanatate!

| MaTeOGG explică (pentru corbulalbrosu):

I-am spus asta si a zis ca nu. Deci e in regula. I-am zis ca data viitoare sa foloseasca un prezervativ. A da, si cum isi da seama ca a ramas insarcinata?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru MaTeOGG):

Singurul mod de a-si da seama daca exista o sarcina instalata in uter il reprezinta neinceperea/lipsa menstruatiei si intr-o astfel de situatie prin efectuarea unui test de sarcina. Bineinteles ca testul se efectueaza in cazul in care sangerarea intarzie mai mult de 7 zile fata de data la care ar fi trebuit sa porneasca in mod normal menstruatia. Daca a existat o data noroc data viitoare s-ar putea sa lipseasca, atfel ca pentru a elimina o astfel de posibilitate "nasoala", sexul trebuie sa fie protejat pentru a se elimina orice "durere de cap".

3 răspunsuri:
| LexiEla a răspuns:

Nu exista o A DOUA CEA MAI BUNA PRIETENA. Ori e prima pe lista si atunci e cea mai buna pr, ori e mai jos si e doar o prietena foarte buna (dar nu cea mai buna)