| XxxxxXabjd a întrebat:

Am 10 ani si nu am penisul decalotat este o problema? Si el se decaloteza singur cand penisul e in erectie?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Penisul in mod normal NU va sta cu preputiul retras, NU ramane in starea/pozitia decalotata cu glandul (capul) la vedere, fiindca tendinta preputiului este aceea de a reveni la locul sau normal, pentru a-si relua rolul de a proteja glandul asa cum a fost proiectat de natura.

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

La varsta de 10 ani daca penisul aflat in stare flasca sau in erectie nu poate fi decalotat prin retragerea intentionata a preputiului spre baza sa, se considera ca este afectat intr-o anumita masura de afectiunea denumita FIMOZA. Gravitatea afectiunii pe o scara dela 1 la 4, o poate stabili medicul urolog in urma unei consultatii. Tot el este cel care poate stabili cu precizie gravitatea si in functie de aceasta poate propunere cel mai simplu si eficient mod de rezolvare si inlaturarea afectiunii. Multa sanatate!

| XxxxxXabjd explică (pentru corbulalbrosu):

Pot retrage pana se vede tot capul dar nu ramane asa cand este in erectie

| XxxxxXabjd explică (pentru corbulalbrosu):

Il pot retrage pana se vede capul dar cand este in erectie nu ramane asa. Trebuie sa mai cresc ca sa ramana asa?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru XxxxxXabjd):

Penisul in mod normal NU va sta cu preputiul retras, NU ramane in starea/pozitia decalotata cu glandul (capul) la vedere, fiindca tendinta preputiului este aceea de a reveni la locul sau normal, pentru a-si relua rolul de a proteja glandul asa cum a fost proiectat de natura.

| vocea a răspuns:

Asteapta sa mai cresti prietene.