| cicicaale a întrebat:

Am 11 zile de cand iau anticonceptionale, in fiecare zi la aceiasi ora, iar azi am avut un contact sexual iar partenerul a ejaculat in mine? Este posibil sa raman insarcinata?

25 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce era mai IMPORTANT : dacă le-ai început în PRIMA zi de menstruaţie, sau în zilele 2-5 ale CM!

"3. CUM SĂ UTILIZAŢI MICROGYNON :
Începerea primul blister Microgynon
- În cazul în care nu a fost utilizat nici un alt contraceptiv hormonal în ultima lună
Începeţi utilizarea Microgynon în prima zi a ciclului menstrual, considerată a fi prima zi de sângerare. Utilizaţi un drajeu marcat cu ziua respectivă a săptămânii. De exemplu, dacă menstruaţia începe
vineri, utilizaţi drajeul marcat cu "vineri". Apoi urmaţi zilele în ordine. Microgynon va acţiona imediat, nu este necesar să utilizaţi o metodă contraceptivă suplimentară.

De asemenea, puteţi să începeţi în ziua 2-5 a ciclului, dar în acest caz asiguraţi-vă că utilizaţi o metodă contraceptivă suplimentară (metode de barieră) pentru primele 7 zile de administrare a drajeurilor din primul blister." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_4211_23.02.04.pdf?anmPage=1000&ID=20000

Dacă NU le-ai început în PRIMA zi de CM, ci doar în a 4/5-a zi, atunci există RISC de sarcină!

Toate cele bune.

| cicicaale explică (pentru bursuc001):

Le-am luat din a doua zi

| bursuc001 a răspuns (pentru cicicaale):

Din moment ce le-ai început în a 2-a zi a CM şi, bănuiesc că, NU ai făcut sex neprotejat în următoarele 7 zile ( zilele 3-9 ale CM ), atunci NU există risc de sarcină!

De acum înainte, eşti protejată non-stop ( chiar şi în cele 7 zile de pauză dintre blistere ) şi poţi face sex cu ejaculare intravaginală FĂRĂ risc de sarcină happy

O zi frumoasă.

| Danysan a răspuns:

Daca ai urmat prescriptiile nu o sa ai de ce sa te agiti.Stai calma.

Răspuns utilizator avertizat
| HaHaGirl a răspuns:

Depinde si de ''puterea'' anticonceptionalelor ..sunt unele care te protejeaza din a a5a zi din a 8a sau chiar din a 2a sapt de cand le iei..trebuia sa mai astepti un pic nu toate anticonceptionalele isi fac efetul asa repede...dar acum in NICIUN CAZ NU LUA VREO PASTILA SAU ALTCEVA. dupa 2 sapt poti face un test de sarcina ..nu-ti garantez ca nu esti..ai grija data viitoare..iti zic din experienta nu vb din flori desi am luat anticonceptioanale dupa 12 zile am avut contact..si am ramas gravida deci..conteaza si organismul cum se comporta

| Mirunelu a răspuns (pentru HaHaGirl):

Esti sigura ca le-ai luat corespunzator? fara sa uiti vreuna, sa vomiti sau alte chestii? Nu mai speria fata. Toate anticonceptionalele te protejeaza dupa ce iei 7 pastile chiar si cand uiti una in prospect scrie sa te protejezi 7 zile.

| cicicaale explică (pentru Mirunelu):

Dada, nu am vomitat deloc, nu am avut nici o problema, totul a fost corespunzator

| HaHaGirl a răspuns (pentru Mirunelu):

Esti cumva femeie ai incercat..esti cumva calendar uman ca vreau si eu unul ...mai intai du-te la un ginecolog vb cu el intereseaza-te apoi vin-o si mai vb, pana atunci cuvantul ''taci'' este al tau

| Mirunelu a răspuns (pentru HaHaGirl):

Da, sunt femeie si am luat si eu anticonceptionale la viata mea, nu sunt in nestiinta de cauza.

| Mirunelu a răspuns (pentru cicicaale):

Stai linistita, esti protejata. Ce anticonceptionale iei? Citeste prospectul, ar trebui sa scrie si acolo de cad esti protejata si sa fii mai linistita.

| HaHaGirl a răspuns (pentru Mirunelu):

Cu siguranta...asa vi se umple tara de copii fara parinti because nu aveti cine sa va explice cum stau lucrurile...I'm sorry nu sunt romana si nici nu vreau sa va jignesc dar true doare.sorry pentru greseli ma cert cu more oameni de aici pentru asta

| Mirunelu a răspuns (pentru HaHaGirl):

Tara se umple de copii fara parinti pentru ca femeile nu se protejeaza deloc. Uite si pe TPU cate fete sunt care fac sex neprotejat, putine mai au mintea la cap sa se gandeasca si la consecinte inainte de a sex, nu dupa cand sunt speriate daca sunt insarcinate. Imi pare pentru ce ti s-a intamplat tie, sunt curioasa ce anticonceptionale ai luat?

| cicicaale explică (pentru Mirunelu):

Eu iau microgynon

| HaHaGirl a răspuns (pentru Mirunelu):

Nu le cunosti cu siguranta, nu stau in Romania mama e romana eu stau in America si am invatat romana de nevoie ...este vina celor mai mari parinti teachers because nu au aceasta sexual education (asa cred ca se spune in romana)de care au nevoie ..eu in acest scop am infiintat un proiect desi sunt model imi fac timp cate putin si pentru celelalte fete stiu bine ce inseamna sa ramai insarcinata din joaca eu am pierdut sarcina dar putea fi ceva real si de aceea i-am spus sa faca un test pentru siguranta sa

Răspuns utilizator avertizat
| HaHaGirl a răspuns (pentru jimmiesrustled):

Sorry...I said I do not speak very correct language ...thank you for advice

Răspuns utilizator avertizat
| HaHaGirl a răspuns (pentru jimmiesrustled):

I do not understand what you mean?

| CorneliaC a răspuns:

Mai, da nu e mai bine sa-l pui pe el sa se protejeze si sa le dai dracu de pastile, trebuia neaparat sa ejaculeze in tine? Si dupa aia mai astepti raspunsuri daca esti ori nu gravida.

| trixiiie a răspuns:

Anticoncepţionalele sunt bune, d ar nu sunt cele mai bune în materie de protecţie. O şansă există mereu.
Dar din moment ce le iei cu precizie, nu cred că rămâi.

| Mirunelu a răspuns:

Cand incepi sa iei anticonceptionale esti protejata de la a 8-a pastila, deci nu este posibil sa ramai insarcinata, mai ales daca spui ca le-ai luat corect.

| CleopatraElena a răspuns:

Da,cam Da!

| xoxxxn a răspuns:

Imi pare rau sa te dezamagesc dar am o colega care lua luna de luna.(Nu stiu daca le lua intr-un interval de timp corespunzator) dar la contactul sexual cand partenerul ei a ejaculat in ea, a ramas insarcinata si a urmat un avort...